zeleznice

Po trati 160 z Plzně do Žatce

 

Kdo z obyvatel republiky by neznal město piva číslo jedna - západočeskou metropoli Plzeň, kterou proslavily kromě piva strojírny Škoda nebo v nedávné době právnická fakulta ZČU. Také Žatec proslavilo pivo, žatecký chmel, který se pěstuje po celém bývalém okrese Louny je světoznámý. Žatec, jakožto, jedno z nejstarších měst se objevuje jako častý materiál pro archeology.

 

Z respektu z větší Plzně začínáme naše putování právě zde. Na Hlavním nádraží Plzeň. Někteří pamětníci si možná vzpomenou na název Gottwaldovo nádraží, který nádraží léta "zdobil".

 

IMG 4859

Majestátní budova hlavního nádraží byla nově rekonstruována - zvenčí i uvnitř.
Martin Fencl

 

Vybavení budovy je hodno městu Plzni - nachází se zde restaurace, kavárna, prodejny jízdenek, stánky s časopisy (a lístky na MHD), v budově nechybí panely s odjezdy vlaků a autobusů stavících na blízkých zastávkách. Těch můžete najít celou řadu, proto jen stručně - zastávka Hl. nádr. ČD, Sirková patří tramvajím č. 1 a 2 jedoucí do zastávek Bolevec a Slovany, nám. M. Horákové, resp. Skvrňany, sídliště a Světovar. Druhá zastávka - Hl. nádr ČD, Americká patří k důležitým přestupním uzlům, kde zastavuje většina trolejbusů. V zastávce Hl. nádr ČD, Šumavská zastavují meziměstské spoje. Trochu stranou stojí zastávka Hl. nádr. ČD, U ježíška, kde je konečná linky 35. Označení ulice za jménem zastávky pomáhá v orientaci návštěvníkům.

IMG 5127
Interiér nádraží kombinuje historický vzhled s moderními službami.
Martin Fencl

 

Nás ale pomalu tlačí čas a tak se vydáme na sever směr Kaznějov, Plasy, Žihle, Blatno u Jesenice, Kryry, Podbořany, Žatec západ a Žatec, jak nám říká hlas z rozhlasu. Zatímco vlak nabírá rychlost, můžeme zmínit alespoň některé plzeňské památky, které stojí za to navštívit. Rozhodně mezi ně patří náměstí Republiky se světoznámým kostelem, Černá věz pod ním, synagoga na Klatovské třídě u Sadů Pětatřicátníků. Za prohlídku stojí i Františkánský klášter či klášter dominikánek. Technicky zaměřené jedince by mohlo zaujmout Techmania v areálu Škoda (zastávka Škoda, V. brána). Samozřejmě, nesmíme zapomenout na ZOO, areál pivovaru a tak dále. Je toho opravdu hodně.

 

IMG 4923

Plzeň - Bílá Hora. Ničení zastávek je v Česku bohužel stále oblíbené...
Martin Fencl

 

Na území Plzně leží ještě tři zastávky - první z nich vidíme na obrázku nahoře. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nijak důležitý bod na trati, zde stojí pouze přístřešek. Pod zastávkou se nachází zastávka MHD (Bílá Hora, žel. st.). V této zastávce nestaví rychlíkové spoje.

 

Pod boleveckým sídlištěm byla před několika lety postavena zastávka Plzeň - Bolevec. Přestup mezi osobními vlaky a konečnou tramvajové linky 1 se stal oblíbený. Kromě toho, nedaleko leží i zastávka autobusové dopravy Bolevec, u žel. zast. Poblíž se nachází síť boleveckých rybníků, kde se dá v létě výborně rekreovat.

 

IMG 4730

Parkoviště a přístup pro vozíčkáře jsou předností zastávky Plzeň - Bolevec.
Martin Fencl

 

Poslední zastávkou na území Plzně je Třemošná u Plzně zastávka, od příštího roku Plzeň - Orlík. Zastávka slouží především zaměstnancům blízké Škody JS, nedaleko se nachází i zastávka MHD Škoda JS. Ani zde neuvidíte zastavovat rychlík, navíc cestujícím neslouží ani rozhlas, takže při nečekané události se cestující nic nedozvědí.

 

IMG 4907

I na této zastávce vidíte řádění sprejerů...
Martin Fencl

 

O něco dále nás vítá stanice Třemošná u Plzně. Pozornému oku neujde, že nádražní budova je z hlediska drah nevyužitá, lístky se zde neprodávají, před zimou se neschováte do čekárny. Ostatně, jízdenky vám prodají kromě Plzně a Žatce už jen v Horní Bříze zastávka, Plasích, Žihli a Podbořanech.

 

IMG 5290

Motorový vůz řady 842 čeká na odjezd do Plzně jako Os 7611. Výhodou Třemošné je dobrá dostupnost s krajským městem.
Martin Fencl

 

Trať 160 v některých případech kopíruje silnice I/27, s několika výjimkami. Jednou z nich je projíždění Horní Břízy. Prvně vlak staví v zastávce Horní Bříza zastávka, která se nachází blíže vlastnímu městu. Druhá stanice "Horní Bříza" leží poblíž keramických závodů a střední školy. Nad nádražím stojí Muzeum Horní Bříza, železniční nadšenci narazí při cestě k němu na zrušený přejezd. Samotné nádraží již dnes není využíváno jako nádraží, cestující si zde na záchod nedojdou, před zimou se neschovají a lístek si nekoupí. Mimo to zde nestaví ani rychlíky.

 

IMG 5281

Stanice Horní Bříza. Naproti budově se nachází zastávka autobusů Horní Bříza, žel. st.
Martin Fencl

 

Další zastávkou při cestě na sever je Obora u Kaznějova. Zde nejenže nestaví rychlíky, ale i část osobních vlaků tudy jen projíždí. Není divu, zastávka leží v lesích, nejbližší vesnice Obora je přes dva kilometry daleko, z Hromnic je to ještě dále. Poblíž poměrně hezky upravené zastávky cestující najde i autobusovou zastávku Obora, žel. st.

 

IMG 4888

Kaznějov patří mezi větší nádraží, jeho slávu však také odvál čas.
Martin Fencl

 

Kaznějov patří mezi ty šťastnější co do frekvence spojů - staví zde osobní i rychlíkové spoje. Nabízené služby však tomu až tak neodpovídají, na ty si musíme počkat ještě o nádraží dále. Poněkud tíživou situaci jakoby připomínal opuštěný hotel u nádraží či špinavý a ne zrovna důvěryhodný podchod. Alespoň, že čekárna má otevřeno denně, v zimě se to jistě hodí (autor zde fotil při -10°C). Oproti původním předpokladům je v čekárně celkem čisto a i relativně teplo.

 

IMG 4896

Reklama u nádraží pamatuje také lepší časy trati 160.
Martin Fencl

 

Pouhých pár minut trvá cesta do Plas, centra místní mikroregionu. Spíš než nádraží vás uchvátí proslulý klášter nebo hrobka Metternicha. Přesto ani nádraží nesmíme opomenout. Leží nad městem a na rozdíl od od předešlých, zde koupíte jízdenku a i něco k jídlu, u nádraží slouží bufet.  Plasy jsou také konečnou pro některé osobní vlaky, na něž navazují autobusy linky 460334 jedoucí po trase Plasy - Mladotice - Žihle - Lubenec. Samozřejmě zde staví rychlíky. Na delší dobu je to pro ně poslední zastávka, pak staví až v Žihli.

 

IMG 5262

Stanice Plasy. Vedle ní můžete pohodlně zaparkovat automobil i přestoupit na autobus - zastávka Plasy, žel. st.
Martin Fencl

 

Po opuštění Plas projíždí vlaky nejkrásnější část trati. Projedou dvěma tunely a několikrát míjí řeku Střelu. Na znamení také zastaví v zastávce Horní Hradiště u stejnojmené chatové osady kolem. Před Mladoticemi staví osobní vlaky také v zastávce Mladotice zastávka a Mladotice. Mimochodem, od Plas až k Mladoticím je velmi špatný signál, místy vůbec žádný. Ve stanici Mladotice končí také některé osobní vlaky. Samotný prostor nádraží působí poměrně opuštěně, možná i díky tomu, že odsud vede fakticky zaniklá trať do Kralovic a dále do Rakovníka (úsek Kralovice - Rakovník je funkční a dosud tam jezdí osobní vlaky). Mezi Mladoticemi a Kralovicemi tak od roku 1997 jezdí NAD v režii ČSAD Autobusy Plzeň. Pokud využijete služeb NAD, doporučuji vystoupit v Mariánském Týnci a prohlédnout si nově opravený klášter. Do Kralovic pak můžete dojít klidně pěšky, je to kousek.

Za Mladoticemi nás čeká již jen zastávka Potvorov u vse Přehořov, která vypadá opravdu zbídačeně a již vlaky přijíždějí do Žihle.

 

IMG 5305

V Žihli se křižují rychlíky a končí zde poslední zbytek osobních vlaků.
Martin Fencl

 

Ještě před několika lety ze Žihle pokračovaly osobní vlaky dále ve směru Žatec, dnes je to jejich konečná stanice. Alespoň, že rychlíky pokračují dále. U nádraží se nachází zastávka autobusů Žihle, žel. st., odkud například odjíždí v létě linka 460181 do nejmenšího města ve Střední Evropě - Rabštejna nad Střelou, který patří díky své architektuře, a především dvěma zříceninám hradů a jednomu zámku k opravdu pozoruhodným místům. A kdyby Vás Rabštejn omrzel, můžete se vydat ještě dále - na zámek v Manětíně. Bohužel, trať 160 vede zcela jinudy a my se tak vydáme do Ústeckého kraje, třeba prvním spěšným vlakem, odjíždějící ve 4:39 ráno.

 

Tento vlak Sp1795 je také jediný, který staví v zastávce Pastuchovice. O šest minut však vlak vjíždí do stanice Blatno u Jesenice.

 

IMG 5833

Nádraží prošlo rekonstrukcí a dnes se odsud ovládá dálkově zabezpečovací zařízení a je zde dispečerské pracoviště. Kočce na obrázku je to však zcela jedno... :)
Martin Fencl

 

V Blatně se trať 160 křižuje s tratí 161 (Rakovník - Blatno u Jesenice - Bečov nad Teplou). Na ní jezdí výhradně osobní vlaky a v Blatně tvoří jakési přípoje na rychlíky do/z Plzně. Bohužel, ono přestupování má velké mezery a občas si vlaky o pár minut ujíždějí. Pokud si však v Blatně počkáte, můžete osobákem dojet k zámku v Chyši nebo ke komplexu hradu a zámku v Bečově nad Teplou.

 

IMG 5830

Osobní vlak přijel od Rakovníka a čeká na příjezd rychlíku od Plzně, aby mohl jet zpět.
Martin Fencl

 

Již dva roky nejezdí v Ústeckém kraji na trati 160 osobní vlaky. Jejich náhradou se stala linka 562772, která tvoří v Blatně přípoje na rychlíkové spoje. Myšlenka jistě dobrá, avšak autobusy nečekají na případně zpožděné rychlíky a obsazenost v úseku mezi Petrohradem a Blatnem není nejvyšší. U nádraží se tedy nachází zastávka Blatno, žel. st., kde staví i autobusy jedoucí od Plas a Žihle. My se však posuneme dále na sever. Projedeme Stebno (i zde staví pouze první ranní spěšný vlak) a přijedem k nádraží, jehož jméno nám jistě připomene jisté ruské město.

 

IMG 5431

Frekvence zastavujících vlaků se o něco zvýšila oproti Stebnu... zde staví dokonce dva spěšné vlaky.
Martin Fencl

 

Ani zde již nádražní budova neplní svůj účel, naproti ní však najdete venkovskou hospůdku. Vlastní obec - "starý" Petrohrad leží od nádraží poměrně daleko, jeho návštěva se však vyplatí. Při cestě nemůžete minout bývalý pivovar, jehož architekt byl architektem i při stavbě Národního divadla. Ano, jedná se o Josefa Zítka. V obci samotné se nachází zámek, který dnes slouží jako psychiatrická léčebna a nad ním se tyčí zřícenina petrohradského hradu.

 

IMG 4562

Kryrské nádraží se pomalu vzpamatovává z útoku vandalů...
Martin Fencl

 

Naší další zastávkou se stalo městečko Kryry. Zde naštěstí rychlíky staví. Jak vidíte na fotce, za nádražím na Kostelním vrchu se již přes sto let tyčí Schillerova rozhledna, která vznikla na základech bývalého hradu. Otevřena je o víkendy. Na nádraží kdysi byl jeřáb kvůli pile pod nádražím, ten je dnes již snesený.

 

IMG 4607

Motorové jednotky řady 854 již na trati 160 neuvidíte.
Martin Fencl

 

Pokud byste chtěli zde přestoupit na autobus, autobusová zastávka Kryry, Železniční leží pod nádražím v ulici 5. května. Tím můžete dojet např. do Vroutku k románskému kostelu. Ani ve Vroutku totiž rychlíky nestaví, výjimku tvoří ranní a večerní spěšný vlak.

 

IMG 5189

Dva spěšné vlaky věru není mnoho...
Martin Fencl

 

Samotné nádraží ve Vroutku se nachází poměrně v zoufalém stavu, stejně jako okolní plochy. Nevýhodou rozhodně je, že stanice samotná se nachází až za městem, i přesto, že vlaky projíždějí centrem Vroutku.

 

IMG 4586

Nádraží v Podbořanech je podobné tomu v Kryrech.
Martin Fencl

 

Podbořany, jakožto centrum zdejšího mikroregionu, samozřejmě nemůžeme minout. I zde samozřejmě staví rychlíkové spoje. Nádraží samotné působí útulně, nechybí zde čekárna nebo výdej jízdenek, fungují i toalety. Přes léto na nádraží funguje stánek se zmrzlinou. Vyjma několika kostelů ale nejsou Podbořany nijak příliš výjimečné, na výlet se ale můžete vydat do zámku do Krásného Dvora, který se může pochlubit rozsáhlým anglickým parkem.

 

IMG 5097

Takto dopadl vůz řady 843 po nárazu do kamionu na přejezdu v Kašticích.
Martin Fencl

 

Kromě rychlíků do Podbořan zajíždí v létě o víkendech dvakrát denně spoje Doupovské dráhy. Vedle nádraží se nachází autobusová zastávka Podbořany, žel. st., avšak staví zde již pouze autobusy Anexie. Nedaleko naštěstí najdeme autobusové nádraží.

 

IMG 5919

Kaštice - stav nádraží značí, že zde pravidelné vlaky nestaví už pěkně dlouho.
Martin Fencl

 

Od Podbořan do Žatce následuje poměrně dlouhý úsek, kde již vlak zastavovat neuvidíte. První zastávkou jsou Kaštice, kde alespoň v létě staví o víkendu pár spojů Doupovské dráhy. Naposledy zde zastavovaly osobní vlaky v roce 2007, o rok dříve se zde ale ještě prodávaly jízdenky! Z Kaštic odbočuje dráha 164 do Kadaně. U stanice se nachází zastávka autobusů Kaštice, žel. přejezd. Samotné nádraží leží mimo vlastní obec, kde se můžete podívat na zpustlý zámek.

 

IMG 5005

Rychlík č. 1194 vyfocen za městem Kryry.
Martin Fencl

 

Za Kašticemi následuje dlouhý seznam zastávek, kterými vlak dnes pouze projíždí - Kněžice, Čejkovice, Žabokliky a Libočany (ve stejnojmené obci uvidíte krásný zámek). Úvaha nad tím, zda-li se do těchto zastávek někdy vrátí osobní vlaky by vydala na samostatný článek, nicméně při pohledu na mapy si můžete udělat vlastní obrázek, zda-li by to mělo vůbec smysl. My však již brzdíme do stanice Žatec západ.

 

IMG 5203

Bývalá výtopna ve stanici Žatec západ. Dnes čeká již pouze na stržení...
Martin Fencl

 

Pohled to není nijak zvlášť pěkný. Nalevo od vlaku leží ruina bývalé výtopny, po pravé ruce chátrá unikátní Dreherův pivovar a nádražní budova také nevypadá nejlépe. Lístky si zde nekoupíte, můžete však zajít do místní restaurace.

U nádraží se nachází zastávka MHD Žatec, žel. st. západ., spoje sem zajíždějí spíše výjimečně. V této stanici končí osobní vlaky jedoucí z Mostu.

 

IMG 5204

Nádraží Žatec je jiná káva oproti "západu".
Martin Fencl

 

A jsme na konečné. Železniční stanice Žatec naštěstí patří mezi ty důstojnější na trati. Najdete tu prodejnu jízdenek, restauraci, pod budovou končí linky MHD (1 a 2) - viz článek o MHD v Žatci, rovněž zde staví meziměstské linky. Nádraží je přístupné i bezbariérově. Do samotného centra to bohužel není zrovna blízko (avšak stále blížeji než ze západu).

 

IMG 4488

Rychlíky se zde obracejí směr Chomutov a Most.
Martin Fencl

 

Na nádraží naštěstí rychlíky nekončí, všechny pokračují do zastávek Chomutov, Chomutov město, Jirkov zastávka a Most. Pouze první spěšný vlak končí v Chomutově.  Tím naštěstí provoz vlaků ve stanici nekončí, projíždí zde osobní vlaky do Mostu, spěšné vlaky do Lužné u Rakovníka a další vlaky do Chomutova. Ještě před rokem odsud v pátek a o víkendu jezdily spěšné vlaky do Loun, dnes se musíte spokojit s autobusy.

 

IMG 5089

Rychlík 1192 přijíždí do stanice Podbořany.
Martin Fencl

 

A co můžete v Žatci vidět? Není toho zrovna málo. Rozhodně doporučuji navštívit Chrám chmele a piva a vedlejší rozhlednu Chmelový maják. Že jste ve městě piva vám připomene každoroční pivní slavnosti zvané Dočesná. Žatec má ale co nabídnout i z pohledu historie, tudíž rozhodně nepřehlédněte historické centrum, husitskou baštu, Kapucínský klášter nebo proslulou Křížovu vilu. Stejně jako Plzeň, i Žatec má svou synagogu, schovanou u náměstí Svobody.

 

IMG 5819

R 1195 ve stanici Blatno u Jesenice.
Martin Fencl

 

Náš výlet končí. Trať mezi dvěma městy piva sice není v té nejideálnější kondici, avšak zcela zle na tom také není. Koneckonců, nasedněte na vlak a uvidíte sami. Šťastnou cestu!

 

P.S. Na závěr bych chtěl zmínit, že autor při přesunech za focením využíval takřka výhradně veřejnou dopravu (s výjimkou Vroutku a Petrohradu), proto u některých zastávek a stanic fotky neuvidíte. Jejich dostupnost nebývá na nejlepší úrovni. Trochu smutným faktem zůstává, že některé stanice jsou dostupnější autobusem než vlakem...

Mlhavá budoucnost Masarykova nádraží

Kdo se rozhodne přijet vlakem do hlavního města, má na výběr poměrně velké množství nádraží či nádražíček, kde z vlaku vystoupit. Zanedbáme - li stanice na okrajích Prahy či předměstských čtvrtích blízko centra, zbydou nám v podstatě dvě možnosti - buďto hlavní nádraží (dříve Wilsonovo, tento státník má dodnes v areálu stanice pamětní desku) nebo Masarykovo nádraží. Je ale možné, že do budoucna bude tento výběr zúžen na jedinou možnost a "Masaryčku" budeme znát jen ze vzpomíek, fotografií nebo starých map. Proč?
Masarykovo nádraží kolem roku 1850. Tehdy ještě nikomu nevadilo...
Masarykovo nádraží kolem roku 1850. Tehdy ještě nikomu nevadilo...
Repro z knihy "150 let železnice v Praze"
Již za éry socialismu se o tom uvažovalo a nyní byly tyto plány zase oprášeny. Vize jeho budoucnosti jsou v podstatě dvě: buď se nástupiště "jen" posunou zhruba do míst, kde nádražní areál přetíná most nechvalně známé automobilové magistrály, nebo nádraží zcela zanikne a všechny vlaky budou mířit na hlavní nádraží. V každém případě se počítá se zachováním historické nádražní budovy, i když účely, kterým by potom sloužila, mají k provozování železniční dopravy asi tak blízko, jako vegetarián k šišce salámu... Nádraží totiž leží v těsné blízkosti centra Prahy - který investor by zde nechtěl postavit megacentrum s módními značkovými obchody?
Dvorana Masarykova nádraží. Vlevo jsou nástupiště, vpředu zastávky tramvaje. Ideální návaznost složek veřejné dopravy.
Dvorana Masarykova nádraží. Vlevo jsou nástupiště, vpředu zastávky tramvaje. Ideální návaznost složek veřejné dopravy.
Repro z knihy "Masarykovo nádraží"
Údajným důvodem, proč by měla "Masaryčka" zmizet, nebo se alespoň posunout, je to, že zabírá poměrně velký prostor, který je údajně nutno oživit a nádraží v tom brání. Což o to, některé pozemky v blízkosti Masarykova nádraží vypadají vskutku nevábně a Praze příliš dobrou vizitku nedělají (např. oblast mezi kolejištěm a ulicí Na Florenci). Je ale otázkou, proč něco neudělat jen s těmito pozemky a potřebné nádraží nechat v dnešní poloze.
Nepříliš reprezentativní prostor ulice Na Florenci. Masarykovo nádraží je za budovami vlevo, koleje patří zrušené tramvajové trati.
Nepříliš reprezentativní prostor ulice Na Florenci. Masarykovo nádraží je za budovami vlevo, koleje patří zrušené tramvajové trati.
Foto Damir Holas, léto 2002
Bohužel je vidět, že v našich zeměpisných šířkách ještě nebyl zcela doceněn význam veřejné dopravy. Bylo by chybou ji považovat za možnost cestování jen pro ty, kteří nemají auto, ale potřebují se někam dostat. Veřejná doprava musí fungovat na takové úrovni, aby byla dostatečně atraktivní i pro ty, kteří mají v garáži "osobák". To ale také znamená, že tato doprava musí být lidem po ruce a musí je dovézt tam, kam potřebují. Takže mám - li nádraží takřka v centru města s ideální vazbou na městskou dopravu a výhodnou polohou, je přinejmenším velmi nesmyslné se zabývat tím, jak se ho zbavit.
!-- -->

S-Bahn v Praze a okolí?

MF Dnes, regionální příloha Praha, 5.5.2003
Damir Holas, Společnost pro veřejnou dopravu


Tragická povodeň a poškození metra si vyžádaly změnu dopravních návyků obyvatel. Linky kyvadlových vlaků ČD byly velmi slušně vytížené, v případě té do Běchovic pomohla i návazná autobusová doprava na Černý Most. Metro je opět v provozu, a tak se MHD vrátila do stejných kolejí. Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré, a na některé dobré věci se zapomnělo možná až příliš rychle. Ukázalo se, že železnice dokáže v pražské MHD odvést pořádný kus práce, současným druhům MHD dokáže (např. na trati Smíchov - Hlavní nádraží) i zdatně konkurovat - jízdní doba vlakem je pouhých sedm minut. Praha by si zasloužila kvalitní systém městské železnice, který by zcela jistě do prostředků hromadné dopravy dokázal nalákat další cestující. Peníze vložené do zřízení takového systému by byly jednoznačně efektivní investicí. (Zkráceno)
V řadě vyspělých evropských měst je železnice nedílnou součástí městské hromadné dopravy. Příměstské vlaky obsluhují nejen město, ale i jeho okolí. S tímto druhem dopravy se dnes můžeme setkat např. ve Vídni či Drážďanech. Zato v Praze byly vlaky vždy trochu v ústraní a moc se toho nezměnilo ani po jejich integraci do PID. Ta sice přinesla zavedení taktového provozu na řadě tratí a tarifní integraci železniční dopravy, ale to bylo tak asi všechno. Pak ale přišlo deštivé léto roku 2002 a padly některé zažité mýty. Řada ulic a čtvrtí se ocitla pod vodou, což komplikovalo provoz tramvajových i autobusových linek, ale zejména nateklo do metra, které se tím v centrální části Prahy stalo neprovozuschopné. A tak se narychlo na magistrále malovaly vyhrazené pruhy pro autobusy a intenzita tramvajového provozu v centru také poněkud vzrostla. To ale nebylo všechno - České dráhy totiž zavedly několik linek tzv. kyvadlové dopravy, které v několika směrech doplňovaly MHD a mnohdy jí i úspěšně konkurovaly (např. jízdní doba vlakovým "pendlem" ze Smíchova na Hlavní nádraží byla pouhých 7 minut - za tak krátkou dobu se tato trasa jiným dopravním prostředkem zvládnout jednoduše nedá).
Kyvadlová železniční doprava mezi hlavním nádražím a Smíchovem.
Kyvadlová železniční doprava mezi hlavním nádražím a Smíchovem.
Foto Damir Holas (září 2002)
Snad i ony neblahé povodně paradoxně urychlily úvahy o vyšším zapojení vlaků do pražské veřejné dopravy. Jakousi první vlaštovkou bylo zavedení městské železniční linky z pražské Libně přes Holešovice a Bubeneč do Roztok u Prahy. Jen u toho ale nezůstalo, postupně přibyly další železniční linky značené písmenem S a číslicí. A jak by to mohlo podle dostupných informací vypadat s linkovým vedením železničních linek v roce 2015?
Návrh linkového vedení železnice v Praze a okolí (stav: 2015). Zdroj: časopis DP-Kontakt
Linka Trasa
1 Kutná Hora-město - Kolín - Český Brod - Praha-Libeň - Praha-Masarykovo nádraží
2 Kutná Hora-město - Kolín - Nymburk-hlavní nádraží - Lysá nad Labem - Praha-Vysočany - Praha-Masarykovo nádraží
3 Mělník - Všetaty - Neratovice - Praha-Vysočany - Praha-Hlavní nádraží - Praha-Vršovice - Vrané nad Vltavou - Dobříš
4 Mělník - Všetaty - Neratovice - Praha-Vysočany - Praha-Hlavní nádraží - Praha-Vršovice - Vrané nad Vltavou - Čerčany
5 Vraňany - Kralupy nad Vltavou - Praha-Podbaba - Praha-Masarykovo nádraží
6 Kladno-Dubí - Kladno - Praha-Ruzyně - Praha-Dejvice - Praha-Masarykovo nádraží
7 Kladno-Dubí - Kladno - Jeneč - Praha,letiště - Praha-Dejvice - Praha-Masarykovo nádraží
8 Beroun - Nučice - Rudná u Prahy - Praha-Smíchov - Praha-Hlavní nádraží
9 Zdice - Beroun - Řevnice - Praha-Smíchov - Praha-Hlavní nádraží - Praha-Libeň
10 Bystřice u Benešova - Benešov - Strančice - Říčany - Praha-Vršovice - Praha-Hlavní nádraží
11 Stará Boleslav - Brandýs nad Labem - Praha-Satalice - Praha-Hlavní nádraží - Praha-Krč
20 Nymburk-hlavní nádraží - Poříčany - Český Brod - Praha-Libeň - Praha-Hlavní nádraží - Praha-Smíchov - Řevnice
21 Milovice-letiště - Lysá nad Labem - Praha-Vysočany - Praha-Hlavní nádraží - Praha-Vršovice - Říčany - Strančice
22 Praha-Zličín,zastávka - Praha-Zličín - Hostivice - Praha-letiště - Praha-Ruzyně - Praha-Dejvice - Praha-Masarykovo nádraží
23 Hořelice - Nučice - Rudná u Prahy - Praha-Smíchov - Praha-Hlavní nádraží
30 Praha-Běchovice - Praha-Malešice - Praha-Vršovice - Praha-Smíchov - Praha-Radotín
31 Praha-Vysočany - Praha-Libeň - Praha-Malešice - Praha-Krč - Praha-Radotín
32 Roztoky u Prahy - Praha-Holešovice - Praha-Libeň - Praha-Malešice - Praha-Hostivař - Říčany - Strančice
33 Roztoky u Prahy - Praha-Bubny - Praha-Malešice - Říčany - Strančice

Železnice v Praze a okolí na televizní obrazovce...

V úterý 31.1.2006 odvysílala Česká televize na svém druhém programu pořad "Nedej se", který se věnoval problémům železniční dopravy v hlavním městě a jeho okolí. Důležité je, že před kamerou zazněly některé poměrně zásadní skutečnosti - železniční doprava je v pražském regionu dlouhodobě "popelkou", která skomírá na úkor nejen individuální dopravy, ale vlastně i metra. Zazněly rovněž obavy o další osud expanze Pražské integrované dopravy z důvodu, že Středočeský kraj v současnosti rozjíždí vlastní integrovaný dopravní systém SID (= Středočeská integrovaná doprava). Rovněž bylo naznačeno, že pro budoucnost je nutné rozšířit počet železničních zastávek, zachovat Masarykovo nádraží ale i konat konkrétní činy (na úkor slovních proklamací či memorand).
V pořadu vystoupila celá řada lidí, kteří měli k tématu co říci - např. pracovníci Českých drah, Ropidu, ale i místní samosprávy (starosta Lysé nad Labem...) nebo zástupci občanských iniciativ. Za SPVD se natáčení zúčastnili Ondřej Fábera a Damir Holas - jejich tématem byla jednak rivalita SID vs. PID, ale i problém Masarykova nádraží. Pokud jste pořad v televizi nestihli, můžete se podívat zde.

... a v novinách

Zajímavý článek přinesla MF Dnes v polovině října 2007:
MF Dnes, regionální příloha Praha, 16. 10. 2007
Petr Švec


Vlakem do práce i kina

Praha se velmi brzy dočká svých městských železničních linek. Už 9. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, vyjedou vlaky spojující městské čtvrti i obce v okolí metropole pod novým označením a také v kratších intervalech. „Linky příměstské d opravy budou očíslovány tak, jako mají svá čísla i autobusy a tramvaje,“ popisuje první změny ředitel marketingu Českých drah Aleš Ondrůj. Hlavní město se tak připojí k evropským velkoměstům, kde je takzvaná S-Bahn nedílnou součástí městské hromadné dopravy. Například po trati z Masarykova nádraží přes Dolní Počernice a Běchovice do Kolína pojede linka číslo S1, do Čelákovic a Nymburka zase linka číslo S2. Celkem pod novým označením pojede jedenáct linek do všech směrů. Dopravní podnik také městské železniční linky zanese do svých map. „Železniční síť bude zvýrazněna na pláncích ve stanicích metra a zastávkách povrchové dopravy. V tramvajích, metru i autobusech uslyší cestující hlášení na zastávkách, kde je možné přestoupit na vlak,“ vysvětluje pražský radní Radovan Šteiner (ODS). Hlášení bude i ve vlacích a na nádražích. „Chceme upozornit cestující, že mohou jet po železnici. Často je to totiž ani nenapadne,“ uvažuje Ondrůj. Nové hlášení uslyší lidé na více než třiceti místech v Praze. „Třeba ve Vysočanech mohou lidé přestupovat z vlaku na metro. Nádraží je od stanice metra asi sto metrů, ale nikdo o tom neví,“ míní Ondrůj. Od prosince budou také některé spoje navíc posíleny. Například na trase Praha–Říčany se cestující mohou těšit na kratší intervaly. Přitom po některých tratích jezdí soupravy už po patnácti minutách, což je srovnatelné s tramvajovými linkami. Dopravní podnik také hodlá pozměnit jízdní řády tramvají a autobusů tak, aby spoje navazovaly na vlaky. Přitom jízdné ve vlacích bude stejné jako dnes. Po železnici mohou lidé jezdit na jízdenky MHD, předplatné kupony platí jen na území hlavního města. Město provoz vlaků podpoří příští rok asi 250 miliony korun. Dráhy nasazují na příměstské linky moderní klimatizované soupravy i půl století staré „panťáky“. Nových vlaků už je téměř třicet, kompletně by měly staré soupravy nahradit za sedm let. České dráhy také odmítají výtky cestujících, že vlaky mívají často zpoždění. Později, než mají, prý přijedou jen zhruba tři soupravy ze sta. Doslova revoluce čeká městskou železnici na konci příštího roku, kdy bude dostavěn železniční uzel pod Vítkovem. Dráhy pak zavedou několik dalších nových vlakových linek. Vlaky převezou nyní po městě asi 100 tisíc cestujících denně, Dopravní podnik 2,75 milionu. S-Bahn může u lidí podle zastánců získat důvěru zejména velmi hustou železniční sítí a také rychlostí – vlaková doprava je podle odborníků dokonce rychlejší než metro.
Nové označení železničních tratí v Praze a okolí se dostalo i na informační tabule v pražském metru. Jen je škoda, že u písmene S nejsou i čísla konkrétních linek...
Nové označení železničních tratí v Praze a okolí se dostalo i na informační tabule v pražském metru. Jen je škoda, že u písmene S nejsou i čísla konkrétních linek...
Foto Damir Holas (29. 11. 2007)

Železnice v Praze

Železnice. Dnes již tradiční dopravní prostředek, jehož základy byly položeny za poměrně zajímavých okolností. Někdy v 16. století hledali pracovníci v německých uhelných dolech způsob, jak zlepšit jízdní vlastnosti vozíků na vytěžené uhlí, které v důlních chodbách často zapadávaly. A proto vznikly primitivní kolejnice, které znamenaly řešení tohoto problému. Zhruba o sto let později se tato doprava rozšířila do Anglie, kde začaly takovéto dráhy vznikat nejen v dolech, ale i na zemském povrchu. A bylo hotovo - zrodila se železnice. Ta se během let dále vyvíjela a je jasné, že se bude vyvíjet i nadále, aby byla schopna jít s dobou a konkurovat ostatním druhům dopravy, zejména dopravě silniční.
Tato stránka vznikla v podstatě náhodou. Jednou jsem při toulkách Ústřední knihovnou v Praze narazil na knihu "150 let železnice v Praze" (ze které pochází i řada historických obrázků níže použitých) a ta mne inspirovala. Dal jsem dohromady nějaké další podklady a snažil se z nich sestavit mozaiku historie vlaků na území našeho hlavního města. Jak se mi to (ne)povedlo, můžete posoudit sami. Nehledejte zde encyklopedický výčet událostí, tabulky oběhů či technických parametrů lokomotiv. Snažil jsem se stránku pojmout jako vyprávění o jedné součásti koloritu Prahy.
Masarykovo nádraží v roce 1850.
Masarykovo nádraží v roce 1850.
Repro z knihy "150 let železnice v Praze"
V 19. století zažívaly české země bouřlivou industrializaci, přičemž tento proces zanechal následky i v Praze, která se výrazně urbanizovala - zvětšovala se rozloha města a rostl i počet jeho obyvatel. Zejména se rozvíjely předměstí Smíchov (ještě před lety tovární čtvrť, kde sídlil výrobce tramvají ČKD, dnes spíše oblast kanceláří, obchodů a nových moderních administrativních staveb) a Karlín (smutně proslulý tím, že ze všech pražských čtvrtí byl v srpnu 2002 nejvíc postižen mohutnou povodní). Praha jako celek měla v té době asi 150 000 obyvatel, tedy o něco méně, než má třeba dnešní Plzeň. Průmysl byl tehdy reprezentován zejména tzv. kartounkami, které dodávaly na rakousko - uherský trh bavlněný potištěný kartoun. Později se rozvinul i průmysl strojírenský. Rozvoj Prahy se ale dá pozorovat i na jiných věcech - např. otevření první plynárny v Karlíně (září 1843), dláždění ulic nebo výstavba nových komunikací.
Všechny tyto aspekty ale kladly stále vyšší nároky na dopravu, která byla tehdy zajišťována koňskými povozy či dostavníky. To pochopitelně nestačilo a tak přišla ke slovu železnice - nejprve s koňským pohonem (sice pomalým, leč ekologickým - tedy pokud nepočítáme "koblihy" od koní neboli exhalace v pevném skupenství :-)). První koňskou železnicí u nás byla legendární dráha z Českých Budějovic do Lince (zprovozněna v roce 1832, stavěna od roku 1825), která kromě osob vozila i dříví a sůl. Druhá koňská železnice (s výhradně nákladní dopravou - hlavně dřevo a uhlí) se už týkala i Prahy, neb vedla z Brusky až do Lán.
Nákres trati koňky z Brusky do Lán.
Nákres trati koňky z Brusky do Lán.
Repro z knihy "Po stopách našich železnic"
Přípravné práce začaly v roce 1825, provoz začal v červenci 1831 (první zkušební jízda přitom proběhla už koncem července 1828). Dráha byla projektována tak, aby stavební náklady byly co nejnižší, takže poloměry oblouků byly až 50 metrů a stavitelé se snažili na minimum omezit drahé stavby jako náspy, zářezy apod. Jejím vlastníkem byla Pražská železniční společnost, v jejímž čele stál mj. i nepopulární nepřítel svobodomyslnosti a revolucí, sám kancléř Metternich. Ta ji ale už roku 1834 prodala knížeti Karlu Egonovi Fürstenbergovi. O dva roky později došlo k prodloužení trati z Lán až k údolí potoku Klíčavy - při této příležitosti je dobré podotknout, že podle původních plánů měly koleje dráhy dorazit přes Kladno, Zbečno a Liblín až do západočeské Plzně, ale nikdy k tomu nedošlo, a to z finančních důvodů. Zajímavostí je, že v roce 1836 bylo třeba dráhu renovovat, protože docházelo k drolení pískovcových pražců a vylamování kolejnic, které nebyly dost pevné, aby unesly železniční vozy. Roku 1853 se dráha stala majetkem Společnosti buštěhradské dráhy, která v roce 1863 získala povolení na úpravu zhruba poloviny tratě pro parní provoz, zbytek trati byl opuštěn. Ale právě na onom zbytku by snad až do dnešních dnů mělo být možné najít některé památky na její existenci - uvádí se, že v úseku od Pilského rybníka kolem hájovny Brejl až po Lány se dá dodnes najít polorozbořený viadukt, zbytky náspu (u Kamenných Žehrovic) a brána, která patrně kdysi trať ukončovala. V Jenečku by se snad měla nacházet budova nádraží se stájí. Přestavba na parní provoz byla spojena nejen s rozšířením nádraží v Brusce (které bylo později ještě přestavěno a přesunuto blíže k Dejvicím), ale i s prodloužením přes Královskou oboru do Buben, kde se trať setkala s mezitím postavenou dráhou do Děčína. Obě železnice byly vzájemně propojeny. To se psal rok 1868.
Rituál dnes už značně neobvyklý - svěcení vlaku (21.8.1845).
Rituál dnes už značně neobvyklý - svěcení vlaku (21.8.1845).
Repro z knihy "150 let železnice v Praze"
Ale koně nemohli železniční dopravě vládnout věčně a poté, co se ve Velké Británii začaly používat parní lokomotivy, bylo o náhradu animální trakce na dráze postaráno. První parní lokomotivy u nás začaly supět v prosinci 1838 mezi Brnem a Rajhradem. Byla to součást tratě z Vídně do polského města Bochnie. Když tato dráha dorazila do hanácké metropole Olomouce, vznikla myšlenka na výstavbu odbočky do Prahy. Nakonec byla vybrána trasa přes Litovel, Mohelnici, Zábřeh, Českou Třebovou, Ústí nad Orlicí, Choceň, Pardubice, Přelouč, Kolín, Český Brod, Úvaly, Běchovice a Kyje (poslední dvě lokality jsou dnes už součástí hlavního města). Vidina brzkého železničního spojení s ostatním světem vyvolala v Praze velké pozdvižení - železnice plnila stránky novin i časopisů. Zajímavá akce se uskutečnila na konci května 1841 na Žofíně, kde se na cca 160 metrů dlouhé okružní trati předvedl funkční model parní lokomotivy se dvěma vagóny.
Stavba tratě z Olomouce do Prahy probíhala v letech 1843 - 1845, přičemž stavba úseku Olomouc - Pardubice byla svěřena Karlu Keislerovi a zbytek tratě z Pardubic do Prahy vedl Jan Perner. Do roku 1854 ji vlastnil stát, v roce 1854 se stala majetkem firmy StEG, neboli Rakouské společnosti státní dráhy, a to až do roku 1907. Z Prahy do Běchovic mohly vlaky využít dvě koleje, zbytek trasy byl jednokolejný (dodatečně, v letech 1868 - 1871, byla druhá kolej položena až do Kolína). Postupně se v blízkosti Prahy zvyšoval i počet zastávek - ty postupně vznikly v Libni (1877), Hloubětíně, Kyjích a Dolních Počernicích (všechny 1882) a v Karlíně (1899). Ke stavbě trati se váže jedna zajímavost - při řešení průtahu Kolínem museli stavitelé trať dostat do prostoru mezi Labe a skálu, na které byla řada domů včetně pivovaru. Těmto budovám ale stavební činnost nesvědčila a pivovar jednoho krásného dne dokonce spadnul...
Historický záběr Negrelliho viaduktu.
Historický záběr Negrelliho viaduktu.
Repro z knihy "150 let železnice v Praze"
Počátky železniční dopravy v Praze ovšem nejsou spjaty jen s kladením kolejí, ale i poměrně divokými nepokoji. V létě 1844 totiž vyvrcholily protesty dělníků pracujících v úseku Kyje - Hloubětín - Libeň - Karlín týkajících se šizení na mzdách, ale i na stravě, a rozlícený dav se 8.7. onoho roku u Poříčské brány střetl s vojáky. Akční podívanou zaplatili životem čtyři přihlížející lidé. Ani to ale ještě nebyl konec - bitka armády a stavebních dělníků rozdmýchala situaci v hlavním městě natolik, že ve dnech 8. a 9. července 1844 bylo třeba čelit dalším nepokojům spojeným i s drancováním...
První vlak přijel do Prahy v odpoledních hodinách dne 20. srpna 1845 a byl tažen dvěma parními lokomotivami, symbolicky pojmenovanými podle měst, které nová železniční trať spojila - Praha a Olomouc. Až do 23.8. pak probíhaly poměrně mohutné oslavy této významné události - ve dvoraně příjezdové budovy nádraží v Praze (dnešní Masarykovo nádraží, postaveno bratry Kleinovými a českobudějovickým loďmistrem a stavebním podnikatelem Vojtěchem Lannou) byl položen závěrečný kámen, došlo k vysvěcení vlaku, konaly se koncerty, divadelní představení, ples, vojenská přehlídka a také byl položen základní kámen pomníku císaře Františka I. Od prvního záříjového dne 1845 ale začal již pravidelný provoz - dvakrát denně (ráno a večer) byly vypravovány osobní vlaky do Vídně (večerní vlak vozil i poštu, přičemž trasa Praha - Vídeň trvala v té době vlakem 16 a čtvrt hodiny) a dvakrát do týdne vyjížděl vlak do Pardubic.
Vinohradský tunel v roce 1871.
Vinohradský tunel v roce 1871.
Repro z knihy "150 let železnice v Praze"
Ještě v roce 1845 započali bratři Kleinové a Vojtěch Lanna nejprve přípravné a od následujícího roku již stavební práce na další železniční trati zasahující na území Prahy. Vlaky po ní měly jet přes Kralupy nad Vltavou, Lovosice a Ústí nad Labem až do Děčína. Provoz zde byl zahajován na etapy: nejprve od 1. června 1850 v úseku Praha - Lovosice, do Ústí přijel z Prahy první vlak o čtyři měsíce později a na celou trasu Praha - Děčín se první vlak vydal 8.4.1851. Trať zaznamenala velký úspěch a poptávka po osobní i nákladní dopravě byla značná. Úspěchu nákladní dopravy jistě napomohlo i to, že lokomotivy ze severu Čech přivážely plné vagóny hnědého uhlí. V roce 1855 se trať stala majetkem společnosti StEG (do roku 1907). Nejbližší nádraží od Prahy bylo v Bubenči, dodatečně, kolem roku 1868, vzniklo ještě nádraží Bubny a od roku 1890 začaly vlaky zastavovat i v Holešovicích. V roce 1867 byla z Prahy do Kralup nad Vltavou položena druhá kolej.
Trasování trati si vynutilo vyřešit přechod Karlína a Vltavy. To se podařilo výstavbou cca 1,1 km dlouhého viaduktu s 87 oblouky, který se dnes jmenuje Negrelliho viadukt. Alois Negrelli se podílel na výstavbě řady vodních a silničních staveb v Tyrolsku a Švýcarsku, dále železničních staveb v českých zemích a rovněž se zabýval přípravnými pracemi na výstavbě Suezského průplavu. Na stavbě viaduktu (i celé trati) pracoval i Jan Perner, jehož jméno je spjato i s dráhou z Prahy do Olomouce. Perner se rovněž podílel na vzniku první železnice v Rusku, která vedla z Petrohradu do Carského Sela. Dnes nese jeho jméno jedna z ulic v Karlíně.
Legendární Semmering v roce 1872.
Legendární Semmering v roce 1872.
Repro z knihy "150 let železnice v Praze"
Dostavbou tratě z Prahy na sever Čech byla v podstatě dokončena první etapa budování železniční sítě v Praze. Na jejím konci byl pohnutý revoluční rok 1848, který se podepsal i na železnici. 17. července toho roku byl rakouským vojskem na nádraží v Běchovicích napaden vlak s venkovskými gardisty, kteří byli velmi tvrdě zmasakrováni...
Po roce 1848 se v podstatě začalo opakovat to, co o nějakých dvacet let dříve nastartovalo budování koňských (a posléze parních) železnic. Průmysl se rozvíjel, pražská předměstí nevídaně rostla, Josefov a části Starého a Nového Města byly asanovány, zbouraly se pražské městské hradby... Vyvíjející se průmysl vyžadoval stálý přísun severočeského uhlí, mimo to byla poptávka také např. po zemědělských produktech. Všechny tyto přepravní nároky mohla kvalitně uspokojit jen železnice, což byl dobrý důvod pro její další rozvoj. A tak se na konci 50. let 19. století zformovala společnost koncesionářů s účastí bratří Kleinů, Vojtěcha Lanny, podnikatelů Lindheima a Richtera a Pražské železářské společnosti, která si dala za úkol spojit železnicí Prahu s Plzní (kam měla původně vést už koněspřežná železnice z pražské Brusky do Lán), Domažlicemi a bavorským městem Furth im Wald. Koncese pro tuto trať byla vydána začátkem září 1859, přičemž následujícího roku došlo k jejímu převedení na společnost České západní dráhy. Na úseku z Plzně ke státní hranici se začalo jezdit od 15.10.1861, v úseku Praha - Plzeň se tak stalo 14.7.1862. V počátečním období provozu jezdily na trati obousměrně dva vlaky, přičemž trasu Praha - Plzeň ujely za 3,5 hodiny a nejbližší zastávky od Prahy byly v Chuchli a Radotíně. V letním období byly do Chuchle a na Karlštejn vypravovány zvláštní výletní vlaky se zvýhodněným tarifem. V Praze byla trať ukončena nádražím na Smíchově.
Dnes už zrušené nádraží Těšnov v roce 1875.
Dnes už zrušené nádraží Těšnov v roce 1875.
Repro z knihy "150 let železnice v Praze"
Výrazným zlepšením provozních možností pražské železniční sítě byla výstavba spojovacího viaduktu v Karlíně, který ještě před dnešním Masarykovým nádražím propojil železniční tratě do Děčína a Olomouce. Provozu slouží tato stavba od října 1871.
Už v době, kdy se zvažovalo železniční spojení Prahy s Vídní, existovala myšlenka výstavby tratě do Gmündu a pak přes jižní Čechy do Prahy. Ačkoli byla nakonec vybrána trasa přes Olomouc, návrh železnice přes jih Čech nikterak nezapadl a v šedesátých letech došlo k jeho oživení. Zasloužili se o to nejen známý Vojtěch Lanna, ale i skupina šlechticů v čele s Janem Adolfem Schwarzenbergem, vlastníkem několika jihočeských panství. Ačkoli povolení ke stavbě bylo získáno už v listopadu 1866, stavební práce vedené Lannou a bratry Kleinovými započaly až o plné tři roky později. Budovaná železnice nesla jméno Dráha císaře Františka Josefa. V dubnu 1871 se jezdilo z Gmündu do Tábora, 3. září téhož roku vyjely vlaky až do Čerčan a do Prahy se začalo v pravidelném provozu jezdit až v prosinci. Závěrečný úsek mezi Čerčany a Prahou byl totiž z celé trati nejsložitější - bylo třeba se vyrovnat s přechodem Sázavy a kopcovitým terénem mezi Čerčany, Senohraby, Mnichovicemi a Stránčicemi. Ani to ale ještě nebyl konec - jako "bonbónek" na závěr čekal stavbaře cca 1,14 km dlouhý tunel pod vinohradským kopcem. Tady se začalo pracovat na podzim 1869, ale stavba byla mimořádně náročná, neb bylo nutné razit jej ručně. A aby byla už tak složitá stavba ještě složitější, komplikovala ji spodní voda, písky a tvrdé horniny. Leč dobrá věc se nakonec podařila a na konci celé náročné akce byl dvoukolejný železniční tunel (jedna z kolejí byla určena pro spojovací trať na Smíchov). První zastávkou od Prahy byla původně Hostivař, později se začalo zastavovat ještě ve Vršovicích (1880), na Královských Vinohradech (1888) a ve Strašnicích (1906). Trať byla zakončena novorenesančním nádražím, v té době nejmodernějším v Praze. Provoz ale nadále rostl a nádraží nestačilo, takže bylo v letech 1901 - 1905 zbouráno a nahrazeno novou secesní stavbou dokončenou v roce 1909. Dnes je toto nádraží známé jako Hlavní. Dlouhá léta vedla přímo před ním tramvajová trať, která byla ale bohužel vystřídána obludnou automobilovou magistrálou, takže přijede - li k němu dnes člověk tramvají, musí absolvovat cestu nechvalně známým parkem plném všemožných individuí, který si vysloužil přezdívku "Sherwood". Od roku 1974 je nádraží dostupné i metrem.
Masarykovo nádraží v roce 1945...
Masarykovo nádraží v roce 1945...
Repro z knihy "Masarykovo nádraží"
Dále byla zahájena stavba spojovací tratě se smíchovským nádražím České západní dráhy. Ta vedla přes Vltavu, nad křižovatkou Výtoň a pak Nuselským údolím k vinohradskému tunelu. Právě s mostem přes Vltavu se pojí určitá zajímavost: byl postaven v letech 1871 - 1872, ale z důvodu technických nedostatků ho bylo třeba po třiceti letech provozu, v roce 1901, vyměnit. Výměna obou mostních konstrukcí byla provedena v rekordní době necelých tří dnů (!!!), což je na tu dobu (počátek 20. století) více než slušný výkon. Nákladní vlaky tudy začaly projíždět 15.8.1872, osobní dopravě spojovací trať slouží od prvního říjnového dne 1888. Najdeme zde i nádraží Vyšehrad, kdysi výstavnou budovu, která je ale dnes opuštěná a bohužel pěkně sešlá a oprýskaná...
Most spojovací trati na Smíchov.
Most spojovací trati na Smíchov.
Repro z knihy "Po stopách našich železnic"
Hospodářský rozvoj v šedesátých a sedmdesátých letech 19. století přál rozšiřování železniční sítě v Praze a tak mohl být od 28.10.1872 zahájen provoz na trati do Neratovic, přičemž její stavba probíhala od podzimu 1870. Zde existovalo napojení na turnovsko - kralupskou železnici, čímž byly vytvořeny podmínky pro spojení Prahy s průmyslovou oblastí Liberecka. Trať v Praze začínala v blízkosti nádraží dráhy císaře Františka Josefa, první stanicí za Prahou byly Vysočany. Dále se stavělo v Satalicích, Čakovicích a od roku 1932 i ve Kbelích.
Karlínský spojovací viadukt (1995).
Karlínský spojovací viadukt (1995).
Repro z knihy "Masarykovo nádraží"
Aby byla přeprava uhlí do Prahy a středočeské oblasti co nejsnazší, byla v době od května 1870 do léta 1872 postavena trať ze Smíchova (zde měla vlastní nádraží, které bylo odděleno od budovy České západní dráhy) do Hostivic, díky které Praha získala železniční spojení se Žatcem, Chomutovem a Vejprty. Stavbu zajistila společnost Buštěhradské dráhy. Hned na počátku trati se bylo třeba vyrovnat s členitostí terénu, což bylo vyřešeno zbudováním dvou impozantních a majestátních viaduktů. Dnes je v jejich blízkosti i estakáda moderní tramvajové tratě na Barrandov. Zpočátku zde byly pouhé dvě stanice - Jinonice a Řepy (dnes se jménem Zličín, ovšem ležící prakticky na řepském sídlišti blízko konečné tramvají). V roce 1928 začaly sloužit zastávky Hlubočepy a Konvářka, o rok později Cibulka - kolonie (dnes Cibulka) a o devět let později zastavil první vlak i ve Stodůlkách. Ze stejného důvodu - usnadnění vozby uhlí do Prahy a okolí - byla v letech 1872 - 1873 vybudována a 12.5.1873 zprovozněna trať přes Hlubočepy, Prokopské údolí a Řeporyje do Slaného. I ta začínala na Smíchově, který se tak stal významným železničním uzlem. Ještě téhož roku byla dána do provozu dráha vedoucí přes Libeň, Vysočany, Horní Počernice do Čelákovic a Lysé nad Labem. Vlastnila ji (až do roku 1909) Rakouská severozápadní dráha. Díky této trati vznikla i tzv. dvojitá nádraží, a to ve Vysočanech (kde se tato trať setkávala s dráhou do Neratovic) a v Libni (zde se setkávala s tratí do Olomouce). Pro trať do Lysé bylo dodatečně vybudováno nádraží na Těšnově (do té doby sloužilo provizorní nádraží na Rohanském ostrově). Jednalo se o velmi pěknou novorenesanční budovu, kterou ale dnes už bohužel nespatříme. Nejprve byla totiž v roce 1972 vyřazena z osobního provozu a o třináct let později zbourána...
Po letech prudkého rozvoje železniční dopravy nastala menší pauza způsobená krachem na vídeňské burze v květnu 1873. Další nové tratě se tak hlavní město dočkalo až v roce 1881, kdy společnost Českých obchodních drah zahájila nepravidelnou nákladní dopravu na trati z rozhraní Vršovic a Nuslí do Modřan se zastávkami v Krči a Braníku - Hodkovičkách, která sloužila modřanskému cukrovaru, podolské cementárně a dalším vápenkám v oblasti. Od října 1882 vyjely i osobní vlaky a postupně přibývaly další stanice - Michle (1900), Spořilov (1933) a Modřany (1937). V letech 1897 - 1901 došlo k prodloužení trati do Vraného nad Vltavou (odkud vedla odbočka do Dobříše) a poté podél Sázavy do Čerčan. Díky tomu se mimořádně zvýšil význam této dráhy, která byla hlavně po roce 1918 Pražany intenzivně využívána pro dopravu do rekreačně atraktivních oblastí za hlavním městem. A jaký byl na železničních tratích v Praze provoz na začátku 90. let 19. století? Nejčilejší dopravní ruch panoval na trati přes Kralupy nad Vltavou (7 párů vlaků), jinde jezdilo od 5 párů vlaků (např. na trati přes Kolín) do pouhého jednoho páru vlaků za den (např. na trati do Hostivic, kde se navíc jednalo o vlak smíšený - tzn. kombinaci vlaku nákladního a osobního).
Vlak na zaplevelené žst. Praha-Smíchov.
Vlak na zaplevelené žst. Praha-Smíchov.
Foto Damir Holas (asi 2001)
K železnici ale nepatří jen vlaky a koleje, ale také nutnost dorozumívání jednotlivých stanic, aby byla bezpečnost provozu co možná největší. Proto se spolu s tratěmi budovala i telegrafní vedení - první linka zprovozněná roku 1847 vedla z Prahy přes hanáckou metropoli Olomouc do Vídně a postupně přibývaly další. O něco později začaly být do vlakových souprav řazeny zvláštní poštovní vagóny a koncem 19. století už přišla ke slovu modernější forma komunikace - telefon.
Ačkoli dnes často zaznívají nářky na kvalitu železniční dopravy (i když je pravda, že ne vše na našich drahách je ideální), určitě to není nic proti minulosti, kdy jízda vlakem nebyla rozhodně "žádný med". Osvětlení vagónů bylo zpočátku zajištěno jen svíčkami v plechových pouzdrech, které byly později nahrazeny olejovými lampami a ještě později lampami plynovými (elektřinou se začalo svítit až v roce 1914). Petrolejové lampy si z bezpečnostních důvodů v železničních vozech "ani nevrzly". Začátky železničního provozu byly také poznamenány absencí topení ve vozech, později se začalo topit dřevem či žhavým uhlím pod sedadly. Tento způsob byl následně nahrazen nejprve násypnými kamny a pak plynovým potrubím. Ani tyto, mnohdy celkem nepříznivé podmínky, ale naštěstí cestující neodrazovaly, protože počty přepravených osob stále postupně stoupaly.
Vlak ČD na trati mezi pražským Zličínem a Hostivicí.
Vlak ČD na trati mezi pražským Zličínem a Hostivicí.
Foto Damir Holas
V letech 1914 - 1919 byla pražská železniční síť po delší době zase rozšířena, když byla v červnu 1919 dána do provozu spojovací trať z Vršovic do Libně. Roku 1926 se začalo jezdit na další nové trati - z Libně k Vítkovu. Dvacátá léta byla rovněž ve znamení růstu významu příměstské železniční dopravy (např. ve směrech na Rudnou, Kladno, či Lysou nad Labem). Také se začala chystat drobná revoluce v pohonu lokomotiv. Parní lokomotivy totiž neúměrně znečišťovaly už tak znečištěné pražské ovzduší a proto se už ve dvacátých letech začalo uvažovat o elektrifikaci tratí. V roce 1927 byla započata stavba stožárů a o rok později dorazily z plzeňské Škody první dvě elektrické lokomotivy. Práce na elektrifikaci ale nakonec probíhaly podstatně pomaleji, než bylo uvažováno (jistě k tomu neblaze přispěla i hospodářská krize ve 30. letech 20. století) a tak byl dán větší prostor motorovým vozům se spalovacími motory (sice také ekologicky celkem nešetrnými, ale spalovací motor je pořád pro vzduch menší zlo než kotel na uhlí). Motorovými vozy byl také obsazován v roce 1936 zavedený rychlík "Slovenská strela" spojující Prahu s Bratislavou, který jezdil až 140 km/h. Ve stejném roce byla zprovozněna i spojka z Malešic do Žižkova. Mezitím vzniklo seřazovací nádraží Vršovice a nákladové nádraží na Žižkově.
Kyvadlová doprava Hlavní nádraží - Smíchov zavedená po povodni ze srpna 2002.
Kyvadlová doprava Hlavní nádraží - Smíchov zavedená po povodni ze srpna 2002.
Foto Damir Holas (září 2002)
Za 2. světové války to železnice neměla lehké (ostatně jako všichni a všechno). Ačkoli se za celou tu dobu stala Praha terčem dvou velkých náletů, nádraží jich byla naštěstí ušetřena (i když to samozřejmě neznamená, že by byla válečnými událostmi zcela nedotknutá, škody pochopitelně vznikly). I v této těžké době se ale povedlo v roce 1944 zprovoznit druhý tunel pod Vinohrady. Po válce byly škody napraveny a železnice začala pracovat zase na plné obrátky. Je ale pravdou, že vážným konkurentem se stala autobusová doprava (což je vidět např. na tom, že v roce 1949 byly na trase Hostivař - Malešice - Libeň horní nádraží, původně využívané jen nákladní dopravou, zavedeny dva páry osobních vlaků, ale rozšíření nabídky městských autobusových spojů je brzy "zahubilo). Postupně byl realizován plán započatý už před válkou - snaha o vytlačení parních lokomotiv z kolejí. Jejich provoz i výroba byly postupně omezovány a poslední dojezdily v Praze v pravidelném provozu v první půlce 70. let. Na okraj nutno poznamenat, že v té době procházela pražská doprava (nejen železniční) zásadními zvraty - v roce 1972 dojezdily (bohužel) trolejbusy na poslední trase ze Strahova do Vršovic, o dva roky později začalo po letech úvah a nerealizovaných projektů konečně jezdit metro a tramvajové koleje opustily poslední "staré" dvounápravové tramvaje, aby uvolnily místo svým mladším čtyřnápravovým kolegyním, které byly rychlejší, modernější a nedalo se do nich naskakovat za jízdy...
Rozlehlé kolejiště žst. Praha - Zličín rozhodně neodpovídá současné intenzitě železničního provozu...
Rozlehlé kolejiště žst. Praha - Zličín rozhodně neodpovídá současné intenzitě železničního provozu...
Foto Damir Holas (březen 2006)
Rozvoje se dočkala i železniční infrastruktura - v letech 1950 - 1954 bylo přestavěno nádraží na Smíchově (novou budovu vyprojektovali architekti Zázvorka a Žák). V letech 1950 - 1955 vznikl v Braníku železniční most přes Vltavu, někdy hovorově nazývaný jako "Most inteligence". Na podzim 1961 začala výstavba odstavného nádraží Praha - jih, což měl být začátek zásadní přestavby pražského železničního uzlu, v jejímž rámci měla být zrušena např. některá nádraží v centru města, jako Těšnov či Masarykovo nádraží. Těšnov už dnes existuje jen na starých fotografiích, na "Masaryčku" naštěstí jezdí vlaky dodnes a cestující tak mohou pohodlně vystoupit z vlaku skoro v centru Prahy. V šedesátých letech začala i stavba tzv. holešovické přeložky, v jejímž rámci vznikl další vlakový most přes Vltavu a tunel pod Bulovkou. Byla postavena nová trať spojující rekonstruovanou žst. Praha - Libeň s novým nádražím v Holešovicích (zprovozněno roku 1985, provoz na přeložce začal už o pět let dříve). Od roku 1989 je vinohradský kopec "provrtán" už třetím vlakovým tunelem a změny se dotkly i trati ze Smíchova přes Stodůlky do Hostivic - zanikly zastávky Hlubočepy a Konvářka, zastávka Stodůlky byla přemístěna a vznikla nová zastávka s výhybnou pro křižování vlaků na Žvahově. Postupně také začala modernizace Hlavního nádraží, které díky bezdomovcům, hernám a jiným pochybným podnikům ve své odbavovací hale není zrovna nejlepší vstupní branou do města. Věřme, že se to v budoucnu změní. Jakýmsi prvním krokem pro zlepšení provozních podmínek ve stanici byla výstavba nového přemostění křižovatky Bulhar, což umožnilo i rozšířit Seifertovu ulici a zlepšit podmínky provozu i pro tramvaje (auta už nejezdí po tramvajových kolejích, protože tramvaje mají vlastní těleso uprostřed ulice). Rovněž došlo k přeložce železniční trati v oblasti Modřan, která byla vynucena výstavbou komunikace a nové tramvajové tratě. 24. 1. 1997 na ní byla zprovozněna nová zastávka v Komořanech, naopak zanikla stanice Modřany.
Osobní vlak na trati ČD 120 míří kolem Libockého rybníka do Kladna.
Osobní vlak na trati ČD 120 míří kolem Libockého rybníka do Kladna.
Foto Damir Holas (24. 5. 2006)
Významným počinem bylo zprovoznění tzv. Nového spojení, jehož součástí jsou i nové mosty přes křižovatku zvanou Pražany "U Bulhara". Celkově byly zřízeny čtyři koleje z Hlavního a dvě z Masarykova nádraží. Součástí stavby jsou i dva jednokolejné tunely pod Vítkovem a mostní estakáda od jejich západních portálů k Hlavnímu nádraží. Současné tratě na Hrabovku a k výhybně Vítkov byly opuštěny. Tato stavba zvýšila kapacitu tratí v dané oblasti a velmi přispěla k posílení role železnice v Pražské integrované dopravě. Vlaky se tak staly pro pražská předměstí a mnohé okolní středočeské obce a města tím, čím je pro hlavní město metro - kapacitní páteří veřejné dopravy.
Jaká bude budoucnost pražského železničního uzlu? Projektů existuje celá řada. Hovoří se o výstavbě předměstské železnice (resp. modernizaci stávající trati) z Masarykova nádraží přes ruzyňské letiště až do Kladna, která by byla vhodnou alternativou k dnes velmi intenzivní autobusové dopravě. Zároveň je ale některými kruhy prosazováno, aby byla na letiště prodloužena i trasa metra A s tím, že by současně zajistila místní obsluhu jednotlivých částí Prahy 6 a na železnici by zůstalo přímé spojení letiště s centrem. Dále by měly být realizovány např. průtahy tranzitních koridorů přes Prahu, některé tratě by se měly dočkat elektrifikace (např. Praha-Vysočany - Všetaty) a i seznam zastávek na území Prahy se snad rozroste - uvažuje se s jejich výstavbou např. v lokalitách Podbaba, Rajská zahrada či Kačerov. Rovněž by nebylo špatné se zamyslet nad izolací některých nádraží od zastávek MHD - týká se např. Dejvic nebo i Vysočan.
Chomutovský expres odkloněný kvůli povodni na Semering (2002).
Vlak ČD pod zlíchovským kostelíkem.
Pohlednice, sbírka Damir Holas

Podkategorie

 • lokalky
  Kategorie lokalky automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • zeleznice_uk
  Kategorie zeleznice_uk automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  5
 • mirosovka
  Kategorie mirosovka automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • kampan_di
  Kategorie kampan_di automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • desna
  Kategorie desna automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • brasy
  Kategorie brasy automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • solvay
  Kategorie solvay automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • rybnice_most
  Kategorie rybnice_most automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • Česká republika
  Počet článků:
  1
 • zeleznice21
  Kategorie zeleznice21 automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20