Praha

Hrad.
Praha, hlavní město České republiky, leží, dá se říci, ve středu země na řece Vltavě. Poprvé je zmiňována už v roce 965, Pražský hrad, odnepaměti sídlo vládců, panovníků (a dnes prezidenta) existoval už v 9. století. Její vývoj byl značně složitý a vydal by na samostatný web, takže se omezme na konstatování, že kolem historického centra postupně vznikaly další čtvrtě, připojovaly se okolní obce a rozsáhlé plochy města postupně zabraly nejrůznější průmyslové podniky i velká panelová sídliště. Významu Prahy odpovídá i dopravní infrastruktura - najdeme zde nejrozsáhlejší systém tramvajových tratí u nás, rozlehlou autobusovou síť i tři tratě metra. Sbíhá se sem řada silnic i dálnic (např. od Brna či Plzně), železničních tratí a na severozápadním okraji města je mezinárodně významné letiště Ruzyně.
Metro (Jiří Šplíchal).
Metropole České republiky má dnes kolem milionu obyvatel a za dobu svého vývoje prošla mnoha zvraty. Zatím nejzásadnější živelnou pohromou, které byla Praha a její obyvatelé vydáni na milost a nemilost, byla ničivá povodeň v srpnu 2002, která překonala i rozsáhlé záplavy z konce 19. století, z roku 1890. Její následky pocítili i ti, kdo bydlí od Vltavy na míle daleko, neboť zatopení 17 stanic metra stačilo k tomu, aby systém MHD dostal "zabrat". Ke cti dopraváků ale nutno podotknout, že i v této těžké době byla úroveň dopravy velice slušná. Povodeň navíc prolomila jisté bariéry, které do té doby existovaly, např. co se týče zapojení železnice mezi ostatní prostředky MHD.
Autobus a tramvaj.
Vzhledem k tomu, že Praha je hlavním městem České republiky, najdeme tu nejen řadu významných památek či institucí, ale i nejrozsáhlejší systém městské dopravy v naší zemi, který díky zřízení integrovaného dopravního systému pokrývá i část přilehlého Středočeského kraje. Mnoho autobusů, tramvají a vagonů metra či železnice denně přepravuje za prací, kulturou či zábavou velké množství pražských i mimopražských cestujících. Veřejná doprava má pro hlavní město a přilehlá sídla naprosto zásadní význam a bez ní by nebylo možné jejich normální fungování.

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20