ruzne

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2020“? VÝSLEDKY


Společnost pro veřejnou dopravu letos navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy v roce 2020 vyhlásila první ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 9. prosince 2020 do 3. ledna 2021 bylo možné hlasovat pro své favority. Jak čtenáři rozhodli?

 

vanocnitbus grafika

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely do adventních ulic řady měst. Který z nich byl čtenáři zvolen jako nejhezčí?

 

Hlasování o nejhezčí Vánoční trolejbus bylo spuštěno 9. prosince 2020 a do uzávěrky v podvečer 3. ledna 2021 v anketě hlasovalo bezmála 18 tisíc čtenářů, kteří rozdělili 21 766 hlasů (každý čtenář mohl hlasovat pro jeden až tři vánoční trolejbusy). Počet trolejbusů zapojených do soutěže rostl, zejména s ohledem na pozdější výjezd trolejbusů v některých městech (česká Opava, dále ruské, moldavské a ukrajinské provozy). Právě východoevropská města často vypravují do ulic větší množství vánočních či novoročních trolejbusů (např. v jednom městu jich potkáme i pět). V tomto případě byly trolejbusy nominovány dle dostupných fotografií či informací od místních spolupracovníků. Celkově se soutěže zúčastnilo 23 trolejbusových provozů z osmi zemí světa (od Brazílie po Rusko) s více než třemi desítkami vánočních trolejbusů.

 

Výsledky ankety odrážejí zejména preference čtenářů, vliv má samozřejmě i to, jak jednotlivé dopravní podniky své vánoční trolejbusy potažmo jejich účast v této anketě propagují. Zvolený systém hlasování pro letošní rok je kompromisem mezi přijatelnou reliabilitou hlasování a uživatelskou přívětivostí.

 

Kompletní výsledky zobrazuje níže uvedená tabulka a graf. Vítězem s jednoznačně největší podporou fanoušků je Vánoční trolejbus ve slovenské Žilině. Vítězství DPMŽ je zasloužené už pro fakt, že zdejší dopravní podnik je v pomyslném "Československu" zakladatelem tradice vánočně vyzdobených trolejbusů. Žilinčanům vánoční trolejbus pravidelně zkrášluje adventní čas už 10. rokem. Na druhém místě se umístily vánoční trolejbusy v Budapešti, které jsou taktéž už tradičními symboly adventu v maďarské metropoli, jež celkově vánoční výzdobou vozidel opravdu "žije". Třetí pozice náleží českému zástupci, vánočnímu trolejbusu Dopravního podniku města Pardubic, rozdíl mezi počtem hlasů pro druhou a třetí pozicí je však poměrně těsný. Pardubický dopravní podnik v roce 2019 zahájil tradici českých vánočních trolejbusů, krátce po něm vánoční trolejbus představil Dopravní podnik města Ústí nad Labem, který i v této anketě poměrně těsně následuje (čtvrtá pozice celkově, resp. druhá pozice v rámci České republiky). S větším odstupem dále následují vánoční trolejbusy v Hradci Králové a Opavě (pátá a šestá pozice celkově, resp. třetí a čtvrtá v rámci České republiky). Zejména později přidané ruské, ukrajinské či moldavské vánoční/novoroční trolejbusy čtenáře příliš nezaujaly.

 

Děkujeme všem čtenářům za účast, dopravním podnikům i autorům snímků za spolupráci. Na závěr jménem organizátorů dodejme, že je zřejmé, že každý z dopravních podniků se snaží své cestující Vánočně vyzdobenými trolejbusy potěšit a zpříjemnit jim adventní čas. Bez ohledu na to, který dopravní podnik v anketě o nejhezčí Vánoční trolejbus zvítězil, je pomyslným vítězem každý z představených dopravních podniků. A to ve svém městě, u cestujících, kteří čekají na běžný spoj a z rutiny je dokáže vyvést příjezd vánočně vyzdobeného trolejbusu, u dětí, které neúnavně vánoční trolejbus v ulicích měst vyhlížejí a těší se na každé další svezení nebo i u náhodných kolemjdoucích, pro které je vánočně vyzdobené vozidlo milým zpestřením adventního období. Těšíme se na nápaditě vyzdobené Vánoční trolejbusy 2021.

Kompletní výsledky

Celkový počet hlasujících: 17 953 osob.

Celkový počet udělených hlasů: 21 766.

 

Město
Získaný počet hlasů
Žilina (SK)
12 230
Budapešť (HU)
2 021
Pardubice (CZ)
1 968
Ústí nad Labem (CZ)
1 865
Hradec Králové (CZ)
1 056
Opava (CZ)
975
São Paulo (BR)
591
Szeged (HU)
413
Jaroslavl (RU)
270
Lublin (PL)
97
Vladimir (RU)
78
Kazaň (RU)
50
Čita (RU)
43
Ivanovo (RU)
28
Kišiněv (MO)
19
Oděsa (UA)
19
Krym
14
Dnipro (UA)
7
Bălți (MO)
6
Dzeržinsk (RU)
5
Kursk (RU)
5
Kirov (RU)
3
Krasnodar (RU)
3
Celkový součet
21 766

 

 

Jak dopadlo hlasování v souběžně probíhající anketě o nejhezčí vánoční tramvaj na webu MHD86.cz? Anketa se v letošním roce může pyšnit až neuvěřitelným množstvím hlasů. Zájem o oblíbenou anketu každoročně roste. O vítěznou pozici sváděl litý boj zejména maďarský Miskolc s českou Plzní. Vítěz může být však jen jeden. Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu MHD86.CZ.


Vítězné trolejbusy

I. pozice - Žilina (SK)

vt 9

vt20

vt17

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny


II. pozice - Budapešť (HU)

vt 8

vt 2

Foto Budapest; BKV Zrt.


III. pozice - Pardubice (CZ)

vt 1

vt22vt1

Foto Dopravní podnik města Pardubic

 
IV. pozice - Ústí nad Labem (CZ)

vt 6

vt 10

vt24

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem

 

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2021“? VÝSLEDKY

Společnost pro veřejnou dopravu i v letošním roce navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy vyhlašuje druhý ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 10. prosince 2021 do 2. ledna 2022 bylo možné hlasovat pro vaše favority. Jak čtenáři rozhodli?


Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich byl čtenáři zvolen jako nejhezčí?

 

Hlasování o nejhezčí Vánoční trolejbus bylo spuštěno 10. prosince 2021 a do uzávěrky v podvečer 2. ledna 2021 přišlo do ankety celkem 6 369 odpovědí s 7 289 hlasy (každý čtenář mohl hlasovat pro jeden až tři vánoční trolejbusy). Celkem se o titul "Nejhezčí vánoční trolejbus" v letošním roce ucházelo 22 trolejbusových provozů z 10 deseti zemí. Do hlasování byla postupně přidávána další vánoční či novoroční vozidla, která vyjela později (zejména ve východoevropských městech). 

 

Výsledky ankety odrážejí preference čtenářů, vliv má samozřejmě i to, jak jednotlivé dopravní podniky své vánoční trolejbusy potažmo jejich účast v této anketě propagují. Pro zvýšení důvěryhodnosti výsledků bylo v letošním ročníku poprvé při hlasování vyžadováno uvedení emailové adresy. Došlé hlasy byly po uzávěrce analyzovány. Organizátoři museli vyřadit duplicitní odpovědi spárované s jednou emailovou adresou (opakované hlasování probíhalo prakticky výhradně v prospěch slovenské Žiliny). Níže zobrazené výsledky vychází z platných hlasů z unikátních emailových adres. Další novinkou letošního ročníku ankety je vydání diplomu pro tři nejhezčí vánoční trolejbusy (resp. příslušné dopravní podniky).

 

Kompletní výsledky zobrazuje níže uvedená tabulka a graf. I v letošním roce si vítězství připisuje slovenská Žilina. Oproti loňskému roku došlo ke změně modelu vánočního trolejbusu z typu Škoda 30 Tr na 26 Tr, i tentokrát však výzdoba čtenáře okouzlila nejvíce. Letošní obhajoba titulu ukazuje, že DPMŽ vánoční trolejbusy zkrátka umí. Připomeňme, že vánoční trolejbus v Žilině vyjíždí už po jedenácté.

Na dalších pozicích žebříčku došlo oproti loňskému ročníku ke změně. Ústí nad Labem se se svojí dvojicí vánočních vozů Škoda 28 Tr posunulo z třetí pozice na druhé místo. Polepšila si také Opava, která letos obsadila třetí pozici. Zde byl slavnostně ozdoben trolejbus Solaris Trollino 12 AC č. 93. Na čtvrté příčce se umístila tradiční bašta vánočních vozidel  maďarská Budapešť následovaná na pátém místě Pardubicemi. Na čtenáře také zapůsobila výzdoba vánočního trolejbusu v ruském Novosibirsku  tento vůz se mohl pyšnit bohatou výzdobou ze zeleně a velkých ozdobných koulí. Další vánoční trolejbusy zejména z východu Evropy získaly poměrně menší počet hlasů.

 

Děkujeme všem čtenářům za účast, dopravním podnikům i autorům snímků za spolupráci. Na závěr jménem organizátorů dodejme, že je zřejmé, že každý z dopravních podniků se snaží své cestující vánočně vyzdobenými trolejbusy potěšit a zpříjemnit jim adventní čas. Bez ohledu na to, který dopravní podnik v anketě o nejhezčí Vánoční trolejbus zvítězil, je pomyslným vítězem každý z představených dopravních podniků. A to ve svém městě, u cestujících, kteří čekají na běžný spoj a z rutiny je dokáže vyvést příjezd vánočně vyzdobeného trolejbusu, u dětí, které neúnavně vánoční trolejbus v ulicích měst vyhlížejí a těší se na každé další svezení nebo i u náhodných kolemjdoucích, pro které je vánočně vyzdobené vozidlo milým zpestřením adventního období. Těšíme se na nápaditě vyzdobené Vánoční trolejbusy 2022.

Kompletní výsledky

Celkový počet došlých hlasů: 7 289.

 

Město
Procentuální podíl získaných platných hlasů [%]
Žilina (SK)
45.69
Ústí nad Labem (CZ)
12.94
Opava (CZ)
12.45
Budapešť (HU)
9.01
Pardubice (CZ)
5.21
Novosibirsk (RU)
4.32
Winterthur (CH)
1.77
Kišiněv (MO)
1.70
Krasnodar (RU)
1.21
Szeged (HU)
1.21
Lublin (PL)
1.02
Tychy (PL)
0.92
Perm [RU]
0.72
Oděsa (UA)
0.49
Montreux (CH)
0.36
Vilnius (LT)
0.36
Čita (RU)
0.23
Jaroslavl (RU)
0.16
Ivanovo (RU)
0.10
Minsk (BY)
0.07
Kirov (RU)
0.03
Vladimir (RU)
0.03

Jak dopadlo hlasování v souběžně probíhající anketě o nejhezčí vánoční tramvaj na webu MHD86.cz? O titul se už tradičně utkal maďarský Miskolc s českou Plzní. Podařilo se tentokrát západočeské metropoli zvítězit nebo titul obhájili Maďaři? Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu MHD86.CZ.


Vítězné trolejbusy

I. pozice - Žilina (SK)

Vianočný trolejbus 2021 DPMŽ-4

Vianočný trolejbus 2021 DPMŽ-1

Vianočný trolejbus 2021 DPMŽ-2

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny

II. pozice - Ústí nad Labem (CZ)

DSC06889

20211208 102141

20211208 102306

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem

III. pozice - Opava (CZ)

DSC 1026

DSC 1031

Foto Městský dopravní podnik Opava

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2020“? Představujeme blíže „československé“ Vánoční trolejbusy.


Společnost pro veřejnou dopravu letos navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy vyhlašuje první ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 9. prosince 2020 do 3. ledna 2021 je možné hlasovat pro své favority. Do prvního ročníku ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus se zapojilo zatím 12 evropských měst s celkem 14 vánočními trolejbusy. Vánoční trolejbusy dotváří adventní atmosféru také v rostoucím počtu českých měst. Pojďme si společně Vánoční trolejbusy v Česku a Slovensku blíže představit. Nově Vánoční trolejbus před několika dny jako překvapení představilo město Opava – počínaje dnešním dnem můžete v anketě hlasovat i pro opavský vánoční trolejbus.


logo sspvd

V roce 2020 v Česku a Slovensku vyjelo šest vánočních trolejbusů v pěti městech.

 

Souboj o nejhezčí vánoční trolejbus může pro někoho být nelítostným „Hradubickým derby“ (vánoční trolejbus letos vyjel v Hradci Králové i v Pardubicích), pro někoho jiného bratrským soubojem slovenské Žiliny s českými provozy. Díky opavskému vánočnímu trolejbusu se můžeme stát svědky i pomyslného souboje „Davida s Goliášem“, aneb Opavy jako jednoho z nejmenších českých trolejbusových provozů oproti Ústí nad Labem (co do rozlohy jeden z českých trolejbusových „obrů“). Zvítězí město, které pro vyzdobení trolejbusu využilo nejvíce světelných žárovek, to které šlo cestou vánočních polepů, nebo to, které duch Vánoc přeneslo i do interiéru trolejbusu? Pro svého favorita můžete hlasovat v závěru tohoto článku až do 3. ledna 2021. V pondělí 4. ledna 2021 bude vyhlášen nejhezčí vánoční trolejbus (případně také nejhezčí český vánoční trolejbus).

Žilina:

Poněkud nezvykle začneme městem, které je obvykle díky svému názvu spíše poslední. V tradici vánočních trolejbusů na území Česka a Slovenska drží totiž město Žilina jednoznačný prim, tradice vánočních trolejbusů zde započala už v roce 2011. Od té doby do ulic čtvrtého největšího města Slovenska vyjíždí vánočně vyzdobený trolejbus každý rok. Jak prozrazuje Michal Noga z Dopravného podniku mesta Žiliny: „Boli sme v tomto smere naozaj priekopníkom, vyzdobenie trolejbusu vianočnými ozdobami má v Žiline 10-ročnú históriu. Za tento čas sa na tomto poste vystriedali iba dva modely (sólo) trolejbusov a to konkrétne Škoda 14Tr a Škoda 30Tr SOR (#260). Ako plynuli roky, tak aj výzdoba naberala na rôznorodosti a „objeme“. V roku 2011 tvorila dominantnú ozdobu exteriéru umelá smreková čečina so svetielkami, pričom tento rok (2020) vytvára vianočnú atmosféru predovšetkým moderné LED osvetlenie. Konkrétne, vianočný trolejbus, prezentovaný modelom Škoda SOR 30Tr má výzdobu vytvorenú zo 4976 LED svetielok s rôznym farebným prevedením, vrátane svietiacich vianočných symbolov - sobov.“ Podrobněji letošní podobu vánočního trolejbusu včetně přehlédnutelného světelného soba zachycují následující snímky. Zajímavý a do jisté míry symbolický je také kontrast vánočně vyzdobeného interiéru s distanční zábranou pro ochranu řidiče před šířením nákazy koronavirem.

 

Michal Noga dále dodává: „Žilinský vianočný trolejbus sa za uplynulých 10 rokov stal neodbytnou súčasťou vianočného obdobia a do ulíc vychádza vždy večer pred Mikulášom (5.12.), čo nesie so sebou symboliku „mikulášskeho darčeka“ pre všetkých cestujúcich. Vianočne vyzdobený trolejbus sa teší veľkej obľube, pričom toto malé spestrenie si cestujúci môžu vychutnať počas celého decembra a to prierezovo na všetkých trolejbusových linkách. Na záver môžeme zhodnotiť, že desiatym ročníkom sme zavŕšili jednu kapitolu výzdoby vianočného trolejbusu, pričom už teraz sa môžu cestujúci tešiť na budúcoročný vianočný trolejbus, ktorý prejde viditeľnou „obnovou“ v rôznych smeroch.

 

vt 9

vt20

vt17

vt19

vt18

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny (5x)

Pardubice:

V České republice vyjel Vánoční trolejbus o osm let později, premiérově vánočně vyzdobený trolejbus představil v Česku Dopravní podnik města Pardubice a krátce po něm také Dopravní podnik města Ústí nad Labem.

 

Obyvatelé Pardubic mohli poprvé vánočně vyzdobený trolejbus spatřit 30. listopadu 2019. Nasazení trolejbusu vzbudilo velký zájem jak u veřejnosti, tak médií. Vánočně vyzdobený trolejbus vyjel do ulic Pardubic i v letošním roce, a to v mírně inovované podobě (např. s betlémskou kometou namísto klasické hvězdy na předním čele). Bílo-červený trolejbus je decentně vyzdoben hvězdami, sněhovými vločkami a světelnými řetězy, stejně jako v loňském roce je zkrášlován vůz Škoda 26 Tr č. 326.

 

K vánočnímu trolejbusu dále Dopravní podnik města Pardubice uvádí: „Po loňské úspěšné premiéře se dopravní podnik rozhodl v milé tradici pokračovat a na pravidelné trolejbusové linky nasazovat tento vánočně nasvícený a nazdobený trolejbus od prvního adventního víkendu až do Tří králů. Těší nás, že můžeme přivézt našim cestujícím sváteční atmosféru a radost jako poděkování a povzbuzení do časů příštích.“ Jak doplňuje Jitka Malinská z pardubického dopravního podniku: „Trolejbus je nasazován postupně na všech trolejbusových linkách, informace o aktuální nasazení jsou vždy na facebooku dopravního podniku či na webových stránkách.

 

vt 1

vt22

vt1

Foto Dopravní podnik města Pardubic (3x)

Ústí nad Labem:

Jen několik málo dnů po Pardubicích představil svůj vánoční trolejbus také Dopravní podnik města Ústí nad Labem. Stalo se tak 5. prosince 2019 v rámci tradiční akce „Pekelná jízda aneb Mikuláš v MHD“. Libor Turek, výkonný ředitel společnosti, tehdy pro média uvedl, že: „Každoročně se snažíme přijít s něčím novým a letošní rok není výjimkou. Poprvé v Ústí nad Labem jezdí vánočně osvětlený trolejbus, který jsme mohli realizovat za podpory našich obchodních partnerů.“ V průběhu prosince byl Vánoční trolejbus v podobě vozu Škoda 28 Tr č. 424 nasazován na pravidelné spoje s cestujícími.


Pro letošní rok si ústecký dopravní podnik připravil překvapení, které podrobněji přibližuje opět Libor Turek: „V loňskem roce poprvé do ulic města vyjel vánočně osvětlený trolejbus, který měl veliký úspěch. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli celou akci realizovat i v letošním roce. Každoročně se snažíme přijít s něčím novým, a tak letošní rok nebude výjimkou. V ulicích města nebudou lidé potkávat jeden trolejbus, ale rovnou trolejbusy dva. Použili jsme světýlka z trolejbusu z loňského roku a rozdělili jsme je na dva tak, aby byla radost dvojitá. S trolejbusy se mohou cestující svézt během celého prosince, kdy budou nasazovány na pravidelné linky. Protože se letos neuskuteční akce „Pekelná jízda aneb Mikuláš v MHD“ rozhodli jsme se, že trolejbusy budou uvedeny do provozu na Mikuláše, tedy od 5. prosince 2020.“ Jana Dvořáková z ústeckého dopravního podniku dále prozrazuje: „Trolejbusy jezdí každý den a na linkách se střídají, tak aby vždy jezdily do jiné části, obvodu města. Pro ozdobení prvního z trolejbusů posloužilo celkem 2094 žárovek, pro výzdobu druhého pak dokonce 3468 žárovek.“ Vánočně vyzdoben byl obdobně jako v loňském roce trolejbus Škoda 28 Tr č. 424 a společně s ním také vůz 28 Tr č. 412. Kromě světelných dekorací jsou trolejbusy opatřen také vánočními polepy oken a karoserie.

 

vt 6

vt 10

vt24

vt10

vt8

vt9

vt11

vt12

vt13

vt14

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem (1.-3.,) Zdeněk Kresa (4.-10.)

Hradec Králové:

Dalším městem, které v roce 2019 zahájilo vypravování vánočně vyzdobených vozidel MHD je Hradec Králové. Premiérově zde byl v roce 2019 vypraven vánoční elektrobus v podobě autobusu SOR NS 12. Elektrobus opatřený světelnými dekoracemi je nasazován na linky i v roce 2020, kdy se k němu přidává i vánočně vyzdobený trolejbus. Více informací o hradeckém vánočním trolejbusu prozrazuje Gabriela Hůlková z místního dopravního podniku: „Vánočně vyzdobený parciální trolejbus č. 38 střídá v hradeckých ulicích od prvního adventního víkendu do „Třech králů“ (tedy až 6.1. 2021) provoz na různých pravidelných linkách. Cílem je aby jej na co nejvíce místech vidělo co nejvíce občanů Hradce Králové a návštěvníků našeho města (není tedy stanovená konkrétní linka, či pořadí, kde by jezdil stále). Trolejbus je vánočně vyzdoben nejen v exteriéru, ale také v interiéru a výzdobu tak vidí pasažéři i během vlastní jízdy. Obzvlášť v této nelehké době, kdy jsou zrušeny veškeré akce včetně vánočních trhů a kdy zapomínáme na tradice a každodenní radosti. Vánočně vyzdobený trolejbus dokáže zpříjemnit den a navodit hezkou vánoční náladu lidem v ulicích a cestujícím.“ Oproti jiným městům není trolejbus opatřen světelnými dekoracemi, ale o to více je vyzdoben vánočními polepy v exteriéru i interiéru.

 

Zajímavostí pro dopravní fanoušky je, že jako vánoční trolejbus slouží vůz Škoda 30 Tr č. 38, což je nejnověji zařazený hradecký trolejbus, v minulosti tento trolejbus absolvoval také dlouhodobý zkušební provoz v Praze. Díky svému bílému nátěru je trolejbus vyzdobován častěji než pouze u příležitosti vánočních svátků. V průběhu roku se tak Hradečané mohli svézt trolejbusem velikonočním, letním nebo také trolejbusem, jež srdíčky děkoval zdravotníkům a dalším pracovníkům. Sezónní celodenní zdobení trolejbusů je v rámci Česka královehradeckým unikátem.

 

vt 5

vt6

vt21

vt16

Foto Dopravní podnik města Hradce Králové (4x)

Opava:

Letošním nováčkem v tradici provozování vánočně vyzdobených se stává Opava. Městský dopravní podnik Opava dokazuje, že na velikosti nezáleží, a i relativně malý dopravní podnik může cestujícím připravit krásné překvapení, ke kterému větší dopravní podniky marně sbírají odvahu či invenci.

 

Podrobněji pozadí vzniku vánočního trolejbusu přibližuje Jiří Brňák z opavského DP: „Opavští cestující mohou v rámci MHD zažívat spoustu netradičních akcí, které připravují zaměstnanci DP. Veřejnosti oblíbenýMikulášský trolejbus aneb Městem jezdí Mikuláš” nebylo možné vzhledem k současné situaci realizovat, stejně jako Vánoční trolejbus plný pohádek. Mezi zaměstnanci DP tedy vznikla iniciativa inspirovaná současným trendem, tedy nazdobit jeden z trolejbusů vánočními motivy a světýlky. Vedení společnosti bylo pro realizaci této iniciativy a nahradilo tak cestujícím výše popsané akce. Vzniklo několik variant, jakým způsobem bude vánoční trolejbus vypadat. V počátcích se počítalo pouze s jedním světelným řetězem kolem horní strany vozu, doplněný reflexními vánočními polepy. Nakonec byl doplněn i druhý světelný řetěz kolem oken a dveří. Konečnou podobu vytvořili dispečeři MHD a sekretářka ředitele společnosti, kteří během nedělního dne proměnili obyčejný trolejbus v něco pro Opavany nevídaného. Pozitivní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a hned při prvním výjezdu řidiči trolejbusu informovali, že trolejbus budí v ulicích obdiv a děla nejen cestujícím radost.“ Podrobněji přibližuje reakce Opavanů jeden z řidičů vánočního trolejbusu, pan Petr: „Je to krásné, lidé si trolejbus fotí, ostatní řidiči na mne troubí a mávají.


Nositelem vánoční výzdoby se stal trolejbus Solaris Trollino 12 AC č. 93. Zajímavostí je, že oproti jiným „československým“ vánočním trolejbusům se tak nejedná o škodovácký trolejbus. Důvody pro výběr právě tohoto typu objasňuje opět Jiří Brňák z opavského DP: „Proč právě Solaris Trollino 12 AC DUO? Odpověď je jednoduchá. Vozidlo je od výroby vybaveno standardní zásuvkou a nebylo potřeba instalovat žádný měnič pro zapojeni celkem 3 500 světýlek. Drobnou výzdobu má i interiér vozu, kde se nachází různé vánoční polepy a uprostřed vozu visí svítící hvězda splněných přání.

 

vt5

vt2

vt23

vt7

vt3

vt4

vt15

Foto Radek Choronží (1.,2.,3.,5.), Městský dopravní podnik Opava (4.,7.)


Je zřejmé, že každý z dopravních podniků se snaží své cestující Vánočně vyzdobenými trolejbusy potěšit a zpříjemnit jim adventní čas. Ať již v anketě o nejhezčí Vánoční trolejbus zvítězí kterýkoliv z dopravních podniků, pomyslným vítězem se každý z představených dopravních podniků stal už nyní. A to ve svém městě, u cestujících, kteří čekají na běžný spoj a z rutiny je dokáže vyvést příjezd vánočně vyzdobeného trolejbusu, u dětí, které neúnavně vánoční trolejbus v ulicích měst vyhlížejí a těší se na každé další svezení nebo i u náhodných kolemjdoucích, pro které je vánočně vyzdobené vozidlo milým zpestřením adventního období.

 

Hlas svému favoritovi můžete udělit níže. Článek se snímky všech nominovaných trolejbusů naleznete zde.

 vanocnitbus grafika

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

 Hlasovací formulář

V případě chybného zobrazení formuláře dotazníku využijte tento odkaz.

 

Hlasování bude uzavřeno 3. ledna 2021 v 18:00.

 

Kompletní výsledky budou zveřejněny 4. ledna 2021.

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2020“?


Společnost pro veřejnou dopravu letos navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy vyhlašuje první ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 9. prosince 2020 do 3. ledna 2021 je možné hlasovat pro své favority.


[For english scroll down  / Для русского – ниже / Menj lefelé a magyar nyelvért].

 

vanocnitbus grafika

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

 

Anketa o nejhezčí vánoční výzdobu umístěnou na trolejbusu je reakcí na přibývající počet takto svátečně oděných trolejbusů v českých městech. Zatímco vánoční tramvaje jsou v posledních letech už nedílnou součástí adventního období českých měst, vánočně vyzdobené trolejbusy jsou v České republice relativní novinkou, jejich éru prakticky odstartovaly až v roce 2019 dopravní podniky ve městech Pardubice a Ústí nad Labem. Naopak v roce letošním se některé (zahraniční) dopravní podniky rozhodly, že vánoční trolejbus s ohledem na zamezení šíření koronaviru do ulic měst nevyjede.


S vánočními nebo novoročními slavnostně vyzdobenými trolejbusy se setkáváme v hojnějším počtu zvláště ve východní Evropě, postupně však jejich počet roste i v Evropě střední. Zde mají dlouhou tradici zejména vánoční či adventní tramvaje, ale své vánoční trolejbusy dlouhodobě vypravují například dopravní podniky v Maďarsku - Budapešť, Szeged, Debrecen či na Slovensku v Žilině. Tradici vánočně vyzdobených trolejbusů udržují také některé americké provozy.


Pro zpříjemnění adventního času a tvorbu správné vánoční atmosféry, zdobí se často trolejbusy světelnými řetězy a různými dalšími dekoracemi. Výjimkou však není ani speciální vánoční polep karosérie, který buď nahrazuje světelné prvky (v letošním roce bychom takový nalezli například v Hradci Králové či v polském Lublinu), případně je doplňuje (např. Ústí nad Labem). Interiéry vánočních trolejbusů jsou zdobeny méně obvykle, přesto se však příklady naleznou - letos v Budapešti, Hradci Králové, Lublinu nebo v Žilině. V některých městech můžeme narazit i na další zpestření a to, že vánoční trolejbus šoféruje řidič oděný do úboru Mikuláše či Santa Clause. Provozovatelé přistupují k tradici vánočních trolejbusů různě, a tak zatímco v některých městech vyjíždí v předvánočním čase do ulic trolejbusy historické, v jiných se jedná o zástupce nejmodernějších typů. Společným rysem je pak obvykle nasazování na pravidelné spoje běžných linek, řada dopravních podniků harmonogram výpravy na dané linky zveřejňuje v předstihu.


Snímky využité v anketě pochází zejména z oficiálních komunikačních prostředků dopravních podniků a měst (pro dodržení objektivity byly využity snímky, kterými vozidla prezentují přímo jednotlivé dopravní podniky). V případě absence oficiálních snímků jsou využity alternativní zdroje dle nominací od čtenářů, v tomto případě je vždy uveden příslušný zdroj. Vánoční trolejbusy mohli čtenáři navrhovat mezi 1. a 8. prosincem, dále byly osloveny české a slovenské dopravní podniky s možností zaslat do ankety vlastní fotografie.


V následující galerii jsou představeny vánoční trolejbusy v jednotlivých městech v abecedním pořadí. Pod galerií naleznete formulář pro hlasování (přeskočit na hlasovací formulář). V případě, že jeden dopravce provozuje více vánočních trolejbusů v daném roce, hlasuje se pro město jako celek.


Nezapomeňte hlasovat také v anketě o nejhezčí Vánoční tramvaj 2020 na serveru MHD86.cz.


HLASOVÁNÍ BUDE UKONČENO v neděli 3. 1. 2021 v 18:00, následně zde budou zveřejněny kompletní výsledky.

 

 • AKTUALIZACE 23.12.2020: Do soutěže přidán vánoční trolejbus v českém městě Opava. Zveřejněn článek s podrobnějším představením českých a slovenských Vánočních trolejbusů.
 • AKTUALIZACE 25.12.2020: Do soutěže přidáno dalších 12 vánočních trolejbusů z 11 ruských, ukrajinských a moldavských měst (v těchto zemích vánoční či novoroční trolejbusy vyjíždí později (Bălți, Dnipro, Džerdžinsk, Ivanovo, Kirov, Kišiněv, Krasnodar, Krym, Kursk, Oděsa, Vladimir). V některých městech jezdí vánočních/novoročních trolejbusů více (v některých městech např. i pět), ale ne vždy jsou trolejbusy dostatečně zdokumentovány. Dále byly do závěru toho článku přidány průběžné výsledky - TOP 5 měst s doposud nejvíce obdrženými hlasy.

 


 
Association for public transport in cooperation with the transport magazine MHD86.cz and website Pilsen´s trolleybus, is announcing the first year of the poll for the most beautiful Christmas trolleybus. From 9th December 2020 to 3rd January 2021, you can vote for your favorites. The following gallery presents Christmas trolleybuses in cities in alphabetical order. Below the gallery you will find the voting form (jump to the voting form). Don't forget to vote also in the poll for the most beautiful Christmas tram 2020 on the MHD86.cz.


Ассоциация друзей общественного транспорта в сотрудничестве с транспортным журналом MHD86.cz и сервером Пльзеньские троллейбусы объявляет о первом году проведения опроса на самый красивый рождественский троллейбус. С 9 декабря 2020 года по 3 января 2021 года можно проголосовать за своих фаворитов. В следующей галерее представлены рождественские троллейбусы в городах. Ниже вы найдете форму голосования (переход к форме голосования). Не забудьте проголосовать за самый красивый рождественский трамвай 2020 года на MHD86.cz.


A tömegközlekedésért vállalat, együttműködve weboldalak az MHD86.cz és az Plzensketrolejbusy.cz bejelenti az első évet felmérése a legszébbről karácsonyi trolibusz vagy fénytrolibusz. Ti szavazás 2020. december 9.-tól 2021. január 3.-ig. A képgalériaban vannak képviseli karácsonyi trolibuszok minden egyes városokban betűrendben.  Allat a galéria van szavazási forma (menj szavazási forma). Ti szavazz is legszébbről karácsonyi villlamos 2020 az MHD86.cz oldalon.

 


Města s vánočními trolejbusy


Bălți / Бельцы (MO)

vtd7

 


Budapešť / Будапешт / Budapest (HU)

vt 8

vt 2

Foto Budapest; BKV Zrt.

 


Čita / Chita / Чита / Csita (RU)

vt 7

Foto ТГ-канал мэрии Чита

 


Dnipro / Днипро / Dnyipro (UA)

vtd8 

 


Dzeržinsk / Dzerzhinsk / Дзержи́нск (RU)

vtd9

 


Hradec Králové / Градец-Кралове / Királyvárad (CZ)

vt 5

Foto Dopravní podnik města Hradce Králové

 


Ivanovo / Иваново (RU)

vtd10

v

 


Jaroslavl / Ярославль / Jaroszlavl (RU)

vt 11

 


Kazaň / Kazan / Казань / Kazany (RU)

vt 1

 


Kirov / Ки́ров (RU)

vtd11

 


Kišiněv / Chișinău / Кишинёв (MO)

vtd6

 


Krasnodar / Краснодар / Krasznodar (RU)

vtd4

 


Krymský trolejbus / Crimean Trolleybus / Крымский троллейбус / Krím trolibusz

vtd1

Foto Служба информации Вести.Севастополь

 


Kursk / Курск / Kurszk (RU)

vtd5

 


Lublin / Люблин (PL)

vt 4

Foto Wojciech Turżański

 


Oděsa / Odessa / Одесса / Odessza (UA)

vtd3vtd2

 


Opava / Опава (CZ)

vt23

Foto Radek Choronží

 


Pardubice / Пардубице (CZ)

vt 1

Foto Dopravní podnik města Pardubic

 


São Paulo / Сан-Паулу (BR)

vt 2

 


Segedín / Сегед / Szeged (HU)

vt 3

 

Ústí nad Labem / Усти-над-Лабем (CZ)

vt 6

vt 10

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem


Vladimir / Влади́мир (RU)

vtd12

 


Žilina / Жилина / Zsolna (SK)

vt 9

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny

 


 

 Hlasovací formulář

 

V případě chybného zobrazení formuláře dotazníku využijte tento odkaz.

 

Hlasování bude uzavřeno 3. ledna 2021 v 18:00.

 

 

Kompletní výsledky budou zveřejněny 4. ledna 2021.

The results will be published on 4th January 2021.

Pełne wyniki zostaną opublikowane 4 stycznia 2021.

Die Ergebnisse werden am 4. Januar 2021 veröffentlicht.

Результаты будут опубликованы 4 января 2021.

Результати будуть опубліковані 4 січня 2021.

Az eredményeket 2021. január 4 teszik közzé.

 

 


 

Průběžné výsledky k 25.12.2020:


Své favority z 14 vánočních trolejbusů ve 12 městech v první fázi hlasování vybíralo doposud přes 8 tisíc hlasujících, kteří udělili více než 10 tisíc hlasů (každý hlasující může hlasovat pro 1 až 3 vánoční trolejbusy). V tuto chvíli je výčet "TOP" 5 měst s nejvyšším počtem hlasů následující (města jsou pro větší objektivitu finálního hlasování řazena v abecedním pořadí, nikoliv podle počtu získaných hlasů): Budapešť, Hradec Králové, Pardubice, Ústí nad Labem a Žilina.

 

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2021“?


Společnost pro veřejnou dopravu i v letošním roce navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy vyhlašuje druhý ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 10. prosince 2021 do 2. ledna 2022 je možné hlasovat pro vaše favority.


[For english scroll down  / Для русского – ниже / Menj lefelé a magyar nyelvért].

 

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

 

Anketa o nejhezčí vánoční výzdobu umístěnou na trolejbusu se stala reakcí na přibývající počet takto svátečně oděných trolejbusů v českých městech. Zatímco vánoční tramvaje tvoří v posledních letech už nedílnou součást adventního období českých měst, vánočně vyzdobené trolejbusy jsou v České republice relativní novinkou, jejich éru prakticky odstartovaly až v roce 2019 dopravní podniky ve městech Pardubice a Ústí nad Labem. V roce 2020 se k nim přidala i česká města Hradec Králové a Opava. S rostoucí popularitou vánočních vozidel vyjíždí vyzdobené trolebusy stále ve více městech, i letos tak v galerii soutěžních vozidel můžeme nalézt několik zahraničních novinek.

 
S vánočními nebo novoročními slavnostně vyzdobenými trolejbusy se setkáváme v hojnějším počtu zvláště ve východní Evropě, postupně však jejich počet roste i v Evropě střední. Zde mají dlouhou tradici zejména vánoční či adventní tramvaje, ale své vánoční trolejbusy dlouhodobě vypravují například dopravní podniky v Maďarsku - Budapešť, Szeged, Debrecen či na Slovensku v Žilině. Tradici vánočně vyzdobených trolejbusů udržují také některé americké provozy.


Pro zpříjemnění adventního času a tvorbu správné vánoční atmosféry, se často zdobí trolejbusy světelnými řetězy a různými dalšími dekoracemi. Výjimkou však není ani speciální vánoční polep karosérie, který buď nahrazuje světelné prvky (v minulosti například v Hradci Králové, letos například v polském Lublinu či ve švýcarském provozu Montreux), případně je doplňuje (např. Ústí nad Labem). Z administrativního hlediska je zajímavé, že světelné dekorace na trolejbusu jakožto drážním vozidlu (minimálně v České republice a na Slovensku) podléhají schválení příslušnému Drážnímu úřadu. To je důvod, proč se obvykle světelné dekorace konkrétního vánočního vozidla mezi jednotlivými roky příliš nemění (stejně tak jako nasazovaný typ vozu), či proč v jiných městech vánoční trolejbusy vůbec nevyjedou. Kromě exteriérů se však vánoční výzdoba prosazuje i v interiérech vozidel. Příklady bychom nalezli například v Budapešti, Novosibirsku, Lublinu (zde mimo jiné připravili speciální vánoční přehozy přes sedačky) či v Žilině. V Kišiněvě zpříjemňují pasažérům cesty vyzdobenými trolejbusy také vánoční písně. V některých městech můžeme narazit i na další zpestření a to, že vánoční trolejbus šoféruje řidič oděný do úboru Mikuláše či Santa Clause. V už zmíněném Kišiněvě jsou pro nejmladší cestující dále připraveny speciální zážitkové jízdy "Poznej město s Ježíškem". Provozovatelé přistupují k tradici vánočních trolejbusů různě, a tak zatímco v některých městech vyjíždí v předvánočním čase do ulic trolejbusy historické (např. ve švýcarském Winterthuru či maďarském Szegedu), v jiných se jedná o zástupce nejmodernějších typů. Zmínit si zaslouží litevský Vilnius, který v letošním roce vánočně vyzdobil tříčlánkový Solaris Trollino 24, který je zde od poloviny prosince do poloviny ledna zapůjčen k testování (jako zatím jediný trolejbus svého typu). V tomto vozidle bylo zorganizováno i zpívání koled patnáctičlenným pěveckým sborem.

 

Společným rysem vánočních vozidel je pak obvykle nasazování na pravidelné spoje běžných linek, řada dopravních podniků harmonogram výpravy na dané linky zveřejňuje v předstihu. Fanouškovská základna vánočních vozidel v posledních letech roste, velmi oblíbené jsou vozy zejména u nejmladších cestujících.


Snímky využité v anketě pochází zejména z oficiálních komunikačních prostředků dopravních podniků a měst (pro dodržení objektivity byly využity snímky, kterými vozidla prezentují přímo jednotlivé dopravní podniky). V případě absence oficiálních snímků jsou využity alternativní zdroje dle nominací od čtenářů, v tomto případě je vždy uveden příslušný zdroj. Vánoční trolejbusy mohli čtenáři navrhovat mezi 30. listopadem a 7. prosincem, dále byly osloveny české a slovenské dopravní podniky s možností zaslat do ankety vlastní fotografie.


V následující galerii jsou představeny vánoční trolejbusy v jednotlivých městech v abecedním pořadí. Pod galerií naleznete formulář pro hlasování (přeskočit na hlasovací formulář). V případě, že jeden dopravce provozuje více vánočních trolejbusů v daném roce, hlasuje se pro město jako celek.


Nezapomeňte hlasovat také v anketě o nejhezčí Vánoční tramvaj 2021 na serveru MHD86.cz.


HLASOVÁNÍ BUDE UKONČENO v neděli 2. 1. 2022 v 18:00, následně zde budou zveřejněny kompletní výsledky.


vanocnitbus grafika

Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, ale i Moldavsko, Rusko, Šývcarsko či Ukrajina. Vánoční trolejbusy těší cestující napříč Evropoou. Vítěz, ale může být jen jeden. Která z letošních výzdob je ta nejhezčí?

Association for public transport in cooperation with the transport magazine MHD86.cz and website Pilsen´s trolleybus, is announcing the second year of the poll for the most beautiful Christmas trolleybus. From 10th December 2021 to 2nd January 2022, you can vote for your favorites. The following gallery presents Christmas trolleybuses in cities in alphabetical order. Below the gallery you will find the voting form (jump to the voting form). Don't forget to vote also in the poll for the most beautiful Christmas tram 2021 on the MHD86.cz.

 
Ассоциация друзей общественного транспорта в сотрудничестве с транспортным журналом MHD86.cz и сервером Пльзеньские троллейбусы объявляет о проведении второй год опроса на самый красивый рождественский троллейбус. С 10 декабря 2021 года по 2 января 2022 года можно проголосовать за своих фаворитов. В следующей галерее представлены рождественские троллейбусы в городах. Ниже вы найдете форму голосования (переход к форме голосования). Не забудьте проголосовать за самый красивый рождественский трамвай 2021 года на MHD86.cz.


A tömegközlekedésért vállalat, együttműködve weboldalak az MHD86.cz és az Plzensketrolejbusy.cz bejelenti az második évet felmérése a legszébbről karácsonyi trolibusz vagy fénytrolibusz. Ti szavazás 2021. december 10.-tól 2022. január 2.-ig. A képgalériaban vannak képviseli karácsonyi trolibuszok minden egyes városokban betűrendben.  Allat a galéria van szavazási forma (menj szavazási forma). Ti szavazz is legszébbről karácsonyi villlamos 2021 az MHD86.cz oldalon.


Města s vánočními trolejbusy


Budapešť / Будапешт / Budapest (HU)

263177089 4816945691697214 5661246769426499479 n

fenytrolifejlec

263755838 4816945471697236 9088504804356950621 n

Foto BKK - Budapesti Közlekedési Központ


Čita / Chita / Чита / Csita (RU)

Screenshot 4


Ivanovo / Иваново (RU)

v


Jaroslavl / Ярославль / Jaroszlavl (RU)

v


Kirov / Ки́ров (RU)

v


Kišiněv / Chișinău / Кишинёв (MO)

IMG-4644-768x314

IMG-4643-768x512

IMG-4681-1-768x432


Krasnodar / Краснодар / Krasznodar (RU)

6278f905f36a2469d3e6788652016e01

6483dbc96f3979317f0d9382984a48bf

Foto пресс-служба администрации Краснодара


Lublin / Люблин (PL)

264782035 4635984106480969 4910232849242852929 n

264471830 4635984293147617 6404815397646661228 n


Mariupol / Маріуполь / Мариу́поль (UA)

v


Minsk/ Мінск (BY)


Montreux (CH)

251398035 1245546002611884 2340771635037374126 n


Novosibirsk / Новосибирск (RU)

Screenshot 6

Screenshot 5


Oděsa / Odessa / Одесса / Odessza (UA)

251398035 1245546002611884 2340771635037374126 n

Screenshot 5


Opava / Опава (CZ)


Stejně jako v minulém roce, i letos připravil Městský dopravní podnik Opava, zpříjemnění cestování v období Vánoc v podobě vánočně nazdobeného trolejbusu. Pro Vánoční trolejbus byl opět vybrán vůz Solaris Trollino 12 AC DUO ev. č. 93. Tento vůz disponuje již od výroby klasickou zásuvkou, do které jsou zapojeny světelné řetězy. Celé osvětlení se tedy spustí po zapnutí 600V - řidič tedy nemusí ovládat žádné další prvky navíc. Na trolejbusu svítí přes 6000 žárovek. Celý vůz byl připraven během jednoho odpoledne a na jeho přípravách pracovali dva zaměstnanci - sekretářka ředitele a dispečer. Výzdobu lze najít také v interiéru vozu. Vánoční trolejbus si žádá i speciální režim co do mytí karoserie, které se musí provádět na ruční myčce. Trolejbus mohou nejen opavští cestující potkat takřka na všech trolejbusových linkách. Již po prvním výjezdu trolejbus sklidil velmi pozitivní ohlasy opavských občanů. (Městský dopravní podnik Opava)

DSC 1026

DSC 1031

Foto Městský dopravní podnik Opava


Pardubice / Пардубице (CZ)

262311159 1311896582610293 7054745214175590580 n

van tr 03 re

Foto Dopravní podnik města Pardubic


Perm / Пермь (RU)

1551388


Segedín / Сегед / Szeged (HU)

263804885 1276220629456249 8689456912632198073 n


Tychy (PL)

263804885 1276220629456249 8689456912632198073 n


Ústí nad Labem / Усти-над-Лабем (CZ)

DSC06889

20211208 102141

20211208 102306

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem


Vilnius (LT)

DSC06889

20211208 102141

20211208 102306


Winterthur (CH)

256163524 393414922518372 5639484240070393784 n


Žilina / Жилина / Zsolna (SK)

 

Vianočne vyzdobený trolejbus sa za uplynulých 11 rokov stal už tradíciou a neoddeliteľnou súčasťou vianočného obdobia v Žiline. Aj tento rok bol vianočný trolejbus vypravený do ulíc presne „na Mikuláša“ a oproti minulým rokom, okrem vianočnej atmosféry, so sebou priniesol hneď dve zásadné novinky.

Tou prvou je, v rámci krátkej histórie vianočných trolejbusov, už druhá zmena typu vozidla. Prvá zmena vozidla nastala v roku 2013, kedy vianočne ozdobený trolejbus ŠKODA 14Tr bol vystriedaný, v tej dobe, najnovším typom ŠKODA 30Tr SOR. A práve ten, po ôsmich rokoch, uvoľnil miesto parciálnemu trolejbusu značky ŠKODA 26TrA Solaris.

Zástupcu takmer najstaršieho typu trolejbusu nášho vozidlového parku vystriedal náš najnovší a najmladší model. Nízkopodlažný parciálny trolejbus má už tradične vyzdobený exteriér, ako aj interiér vozidla. A práve v interiéri si môžu cestujúci tento rok užiť úplne novú výzdobu, ktorú tvoria nové LED svetlá, nové samolepky na oknách a v neposlednom rade kresby s vianočnou tematikou od žiakov základnej školy dotvárajúce príjemnú vianočnú atmosféru počas cestovania.

Druhou novinkou, ktorú sme sa rozhodli tento rok priniesť, je nasadenie vianočného trolejbusu aj na vybrané spoje autobusových liniek MHD. Prvýkrát v histórii DPMŽ sa tak vianočný trolejbus objaví aj v mestských častiach. K tomuto kroku sme mohli pristúpiť práve z dôvodu nasadenia parciálneho trolejbusu, ktorý vďaka pomocnému batériovému pohonu dokáže prejsť časť trasy aj mimo trakčného vedenia.

Žilinský vianočný trolejbus sa teší naozaj veľkej obľube, a preto sme radi, že tento rok si ho môžu cestujúci vychutnať počas decembra na všetkých trolejbusových a dokonca aj autobusových linkách MHD. (Dopravný podnik mesta Žiliny)

Vianočný trolejbus 2021 DPMŽ-4

Vianočný trolejbus 2021 DPMŽ-1

Vianočný trolejbus 2021 DPMŽ-2

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny

 Hlasovací formulář

V případě chybného zobrazení formuláře dotazníku využijte tento odkaz.

 

Hlasování bude uzavřeno 2. ledna 2022 v 18:00. V průběhu mohou být do ankety doplněny další vánoční trolejbusy, jež vyjedou v druhé polovině prosince.

Podkategorie

 • setright
  Kategorie setright automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • merona
  Kategorie merona automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • cyklobus

  Kategorie cyklobus automaticky dodana pri importu clanku

  Počet článků:
  0
 • jh_hertl
  Kategorie jh_hertl automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • wc_ticket
  Kategorie wc_ticket automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • reklama
  Kategorie reklama automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • studie_ml
  Kategorie studie_ml automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • fotopravo
  Kategorie fotopravo automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • politika
  Kategorie politika automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  2
 • eltrakce
  Kategorie eltrakce automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • hracholusky
  Kategorie hracholusky automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • kokasice
  Kategorie kokasice automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • skolspoje
  Kategorie skolspoje automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • dod_melnik
  Kategorie dod_melnik automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • konec_ik_280_08
  Kategorie konec_ik_280_08 automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • zkniha_md
  Kategorie zkniha_md automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • penize
  Kategorie penize automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • ekolo
  Kategorie ekolo automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  0
 • fotouvaha
  Kategorie fotouvaha automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • revizor
  Kategorie revizor automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • berounka
  Kategorie berounka automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • dod_probo
  Kategorie dod_probo automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • zruda
  Kategorie zruda automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1