Dačice

O městě

Toto město bychom našli na pomezí jižních Čech a jižní Moravy v okrese Jindřichův Hradec. Jeho historie se začíná psát v roce 1183, kdy nacházíme první písemnou zmínku o Dačicích jako o farní osadě na křižovatce obchodních cest. Status města je uváděn poprvé v roce 1377. V průběhu let se město nacházelo v držení různých českých rodů, střídala se období úpadku (Třicetiletá válka, mor v roce 1680, požár o deset let později) a rozvoje. Průmyslová revoluce zasáhla Dačice roku 1833, kdy zde vzniká rafinérie cukru, o deset let později se město zapsalo do světových dějin – byl zde vyroben první kostkový cukr na světě, ostatně, kostka cukru má ve městě i svůj vlastní pomník. V roce 1868 se město stává sídlem okresu a mimo období 1940 – 1945, kdy byla sídlem okresu Telč, je jím až do roku 1960, v tomto roce se Dačicko stává součástí okresu Jindřichův Hradec. Dodejme ještě, že dnes má město přibližně 8 tisíc obyvatel.
Pomník
I obyčejná kostka cukru si zaslouží mít vlastní pomník.
Foto Ondřej Fábera

Železnice

Železnice se k Dačicím přiblížila v roce 1898, kdy byla dokončena trať z Telče do Kostelce u Jihlavy, kde se napojila na hlavní trať z Jihlavy do Jindřichova Hradce a Veselí nad Lužnicí. Prodloužení na sebe nedalo dlouho čekat, a tak již 7.9.1902 přijíždí první vlak až do Dačic, a to po nově dokončené trati Telč – Dačice – Slavonice. Tuto trať najdeme dnes v jízdním řádu pod číslem 227 (dříve 203), provoz je zajištěn pouze motorovými osobními vlaky.

Silnice

Město leží na stranou od hlavních silničních tahů, na křižovatce sedmi silnic druhé třídy. Po nich se dostaneme například do Telče, Moravských Budějovic, Slavonic, Jemnice, ale také do Jindřichova Hradce.
Ve městě sídlí dva dopravci – ČSAD Jindřichův Hradec, provozovna Dačice, coby součást koncernu ICOM, dále pak Josef Štefl – tour. Tato firma zajišťovala v minulosti pouze příležitostnou zájezdovou dopravu, k ní časem přibrala od ČSAD i několik linek základní dopravní obslužnosti a také provoz dačické MHD.
Autobusové nádraží Dačice
Autobusové nádraží Dačice v letním podvečeru. Blíží se hromadný rozjezd autobusů v 18:30.
Foto Martin Janda (6. 8. 2007)
Na dálkových linkách směřujících především do Prahy, Brna a Českých Budějovic zde můžeme kromě vozů jindřichohradeckého ČSAD spatřit také autobusy firem Connex Praha, Rebag, Trado-Bus, ČSAD České Budějovice, Tourbus, ICOM Transport, Hofmann a ČAS-Service Znojmo.

Městská doprava

Jak již bylo zmíněno, provoz MHD v Dačicích zajišťuje firma Josef Štefl – tour, a to přibližně od roku 1994-1995, kdy jej převzal od ČSAD. Městskou dopravu zde tvoří jediná linka:

346 001

TRW DAS a.s. – U Trojice (- aut. nádr.) – Havlíčkovo nám. – Nám. Republiky – Červený Vrch – ul. A. Dvořáka – Hradecká – Nivy, sídliště

Jízdní řád linky 346001 (XLS) platný od 11. 12. 2005, beze změn platí i v roce 2006/2007.
Ačkoliv má tato linka status městské dopravy, jde v podstatě pouze o návoz a odvoz zaměstnanců firmy TRW DAS a.s. na šestou, čtrnáctou a dvaadvacátou hodinu v pracovní dny, tomu pak odpovídají i časové polohy všech šesti párů spojů. Úroveň informací poskytovaných cestujícím se nese v duchu hesla „Místní vědí a přespolním do toho nic není.“ Plánek trasy MHD neexistuje, zastávky jsou sice vybaveny zastávkovými označníky, není ovšem možné poznat, jak se jmenuje zastávka, na níž právě stojíme. Některé zastávky jsou sice společné pro MHD i pro příměstské linky, to ale ještě nic neznamená. Zastávka MHD Hradecká se totiž pro ostatní linky jmenuje Dačice, sídliště a zastávku Náměstí Republiky najdeme v jízdním řádu linkových autobusů pod názvem Dačice, ZOU. Snad jen Havlíčkovo náměstí, Autobusové nádraží, U Trojice a TRW DAS jsou uváděny všude pod stejným jménem, na zbývajících třech zastávkách Nivy, sídliště, Červený vrch a A. Dvořáka pak kromě linky MHD nic jiného nestaví.
Schéma linky
Linka je provozována zcela bez dotací, vybrané jízdné plně pokryje provozní náklady. Cena jízdného je stanovena následovně:
TRW DAS a.s. – aut. nádr. 3 Kč
TRW DAS a.s. – Červený Vrch 5 Kč
TRW DAS a.s. – Nivy, sídliště 7 Kč
Autobus linky MHD na náměstí
Karosa C 734 (1C7 2460) projíždí ve 14:20 přes hlavní dačické náměstí směrem k TRW DAS a.s.
Foto Martin Janda (8. 8. 2007)

Vozový park

Firma Josef Štefl - tour má v inventárním stavu 15 autobusů, pro linkovou dopravu jsou určeny pouze Karosy řady 700 a 900 a ty také potkáme na lince MHD. Její provoz je zajištěn přejezdy autobusů z příměstských linek, pro linku není vyčleněn žádný konkrétní vůz, autobusy se zde tedy střídají. Pro zajímavost uveďme, že pro zájezdy jsou určeny autobusy značky Bova, Renault FR1, Karosa LC 936 a malé autobusy Volkswagen a Ford Tranzit.
Firemní nátěr
Karosa C 734 (JHH 52-91) ve firemním nátěru na spoji linky 340815 z Markvarce do Dačic v obci Lipolec.
Foto Martin Janda (8. 8. 2007)

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20