Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

SPVD na Facebooku

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2020“? Představujeme blíže „československé“ Vánoční trolejbusy.


Společnost pro veřejnou dopravu letos navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy vyhlašuje první ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 9. prosince 2020 do 3. ledna 2021 je možné hlasovat pro své favority. Do prvního ročníku ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus se zapojilo zatím 12 evropských měst s celkem 14 vánočními trolejbusy. Vánoční trolejbusy dotváří adventní atmosféru také v rostoucím počtu českých měst. Pojďme si společně Vánoční trolejbusy v Česku a Slovensku blíže představit. Nově Vánoční trolejbus před několika dny jako překvapení představilo město Opava – počínaje dnešním dnem můžete v anketě hlasovat i pro opavský vánoční trolejbus.


logo sspvd

V roce 2020 v Česku a Slovensku vyjelo šest vánočních trolejbusů v pěti městech.

 

Souboj o nejhezčí vánoční trolejbus může pro někoho být nelítostným „Hradubickým derby“ (vánoční trolejbus letos vyjel v Hradci Králové i v Pardubicích), pro někoho jiného bratrským soubojem slovenské Žiliny s českými provozy. Díky opavskému vánočnímu trolejbusu se můžeme stát svědky i pomyslného souboje „Davida s Goliášem“, aneb Opavy jako jednoho z nejmenších českých trolejbusových provozů oproti Ústí nad Labem (co do rozlohy jeden z českých trolejbusových „obrů“). Zvítězí město, které pro vyzdobení trolejbusu využilo nejvíce světelných žárovek, to které šlo cestou vánočních polepů, nebo to, které duch Vánoc přeneslo i do interiéru trolejbusu? Pro svého favorita můžete hlasovat v závěru tohoto článku až do 3. ledna 2021. V pondělí 4. ledna 2021 bude vyhlášen nejhezčí vánoční trolejbus (případně také nejhezčí český vánoční trolejbus).

Žilina:

Poněkud nezvykle začneme městem, které je obvykle díky svému názvu spíše poslední. V tradici vánočních trolejbusů na území Česka a Slovenska drží totiž město Žilina jednoznačný prim, tradice vánočních trolejbusů zde započala už v roce 2011. Od té doby do ulic čtvrtého největšího města Slovenska vyjíždí vánočně vyzdobený trolejbus každý rok. Jak prozrazuje Michal Noga z Dopravného podniku mesta Žiliny: „Boli sme v tomto smere naozaj priekopníkom, vyzdobenie trolejbusu vianočnými ozdobami má v Žiline 10-ročnú históriu. Za tento čas sa na tomto poste vystriedali iba dva modely (sólo) trolejbusov a to konkrétne Škoda 14Tr a Škoda 30Tr SOR (#260). Ako plynuli roky, tak aj výzdoba naberala na rôznorodosti a „objeme“. V roku 2011 tvorila dominantnú ozdobu exteriéru umelá smreková čečina so svetielkami, pričom tento rok (2020) vytvára vianočnú atmosféru predovšetkým moderné LED osvetlenie. Konkrétne, vianočný trolejbus, prezentovaný modelom Škoda SOR 30Tr má výzdobu vytvorenú zo 4976 LED svetielok s rôznym farebným prevedením, vrátane svietiacich vianočných symbolov - sobov.“ Podrobněji letošní podobu vánočního trolejbusu včetně přehlédnutelného světelného soba zachycují následující snímky. Zajímavý a do jisté míry symbolický je také kontrast vánočně vyzdobeného interiéru s distanční zábranou pro ochranu řidiče před šířením nákazy koronavirem.

 

Michal Noga dále dodává: „Žilinský vianočný trolejbus sa za uplynulých 10 rokov stal neodbytnou súčasťou vianočného obdobia a do ulíc vychádza vždy večer pred Mikulášom (5.12.), čo nesie so sebou symboliku „mikulášskeho darčeka“ pre všetkých cestujúcich. Vianočne vyzdobený trolejbus sa teší veľkej obľube, pričom toto malé spestrenie si cestujúci môžu vychutnať počas celého decembra a to prierezovo na všetkých trolejbusových linkách. Na záver môžeme zhodnotiť, že desiatym ročníkom sme zavŕšili jednu kapitolu výzdoby vianočného trolejbusu, pričom už teraz sa môžu cestujúci tešiť na budúcoročný vianočný trolejbus, ktorý prejde viditeľnou „obnovou“ v rôznych smeroch.

 

vt 9

vt20

vt17

vt19

vt18

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny (5x)

Pardubice:

V České republice vyjel Vánoční trolejbus o osm let později, premiérově vánočně vyzdobený trolejbus představil v Česku Dopravní podnik města Pardubice a krátce po něm také Dopravní podnik města Ústí nad Labem.

 

Obyvatelé Pardubic mohli poprvé vánočně vyzdobený trolejbus spatřit 30. listopadu 2019. Nasazení trolejbusu vzbudilo velký zájem jak u veřejnosti, tak médií. Vánočně vyzdobený trolejbus vyjel do ulic Pardubic i v letošním roce, a to v mírně inovované podobě (např. s betlémskou kometou namísto klasické hvězdy na předním čele). Bílo-červený trolejbus je decentně vyzdoben hvězdami, sněhovými vločkami a světelnými řetězy, stejně jako v loňském roce je zkrášlován vůz Škoda 26 Tr č. 326.

 

K vánočnímu trolejbusu dále Dopravní podnik města Pardubice uvádí: „Po loňské úspěšné premiéře se dopravní podnik rozhodl v milé tradici pokračovat a na pravidelné trolejbusové linky nasazovat tento vánočně nasvícený a nazdobený trolejbus od prvního adventního víkendu až do Tří králů. Těší nás, že můžeme přivézt našim cestujícím sváteční atmosféru a radost jako poděkování a povzbuzení do časů příštích.“ Jak doplňuje Jitka Malinská z pardubického dopravního podniku: „Trolejbus je nasazován postupně na všech trolejbusových linkách, informace o aktuální nasazení jsou vždy na facebooku dopravního podniku či na webových stránkách.

 

vt 1

vt22

vt1

Foto Dopravní podnik města Pardubic (3x)

Ústí nad Labem:

Jen několik málo dnů po Pardubicích představil svůj vánoční trolejbus také Dopravní podnik města Ústí nad Labem. Stalo se tak 5. prosince 2019 v rámci tradiční akce „Pekelná jízda aneb Mikuláš v MHD“. Libor Turek, výkonný ředitel společnosti, tehdy pro média uvedl, že: „Každoročně se snažíme přijít s něčím novým a letošní rok není výjimkou. Poprvé v Ústí nad Labem jezdí vánočně osvětlený trolejbus, který jsme mohli realizovat za podpory našich obchodních partnerů.“ V průběhu prosince byl Vánoční trolejbus v podobě vozu Škoda 28 Tr č. 424 nasazován na pravidelné spoje s cestujícími.


Pro letošní rok si ústecký dopravní podnik připravil překvapení, které podrobněji přibližuje opět Libor Turek: „V loňskem roce poprvé do ulic města vyjel vánočně osvětlený trolejbus, který měl veliký úspěch. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli celou akci realizovat i v letošním roce. Každoročně se snažíme přijít s něčím novým, a tak letošní rok nebude výjimkou. V ulicích města nebudou lidé potkávat jeden trolejbus, ale rovnou trolejbusy dva. Použili jsme světýlka z trolejbusu z loňského roku a rozdělili jsme je na dva tak, aby byla radost dvojitá. S trolejbusy se mohou cestující svézt během celého prosince, kdy budou nasazovány na pravidelné linky. Protože se letos neuskuteční akce „Pekelná jízda aneb Mikuláš v MHD“ rozhodli jsme se, že trolejbusy budou uvedeny do provozu na Mikuláše, tedy od 5. prosince 2020.“ Jana Dvořáková z ústeckého dopravního podniku dále prozrazuje: „Trolejbusy jezdí každý den a na linkách se střídají, tak aby vždy jezdily do jiné části, obvodu města. Pro ozdobení prvního z trolejbusů posloužilo celkem 2094 žárovek, pro výzdobu druhého pak dokonce 3468 žárovek.“ Vánočně vyzdoben byl obdobně jako v loňském roce trolejbus Škoda 28 Tr č. 424 a společně s ním také vůz 28 Tr č. 412. Kromě světelných dekorací jsou trolejbusy opatřen také vánočními polepy oken a karoserie.

 

vt 6

vt 10

vt24

vt10

vt8

vt9

vt11

vt12

vt13

vt14

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem (1.-3.,) Zdeněk Kresa (4.-10.)

Hradec Králové:

Dalším městem, které v roce 2019 zahájilo vypravování vánočně vyzdobených vozidel MHD je Hradec Králové. Premiérově zde byl v roce 2019 vypraven vánoční elektrobus v podobě autobusu SOR NS 12. Elektrobus opatřený světelnými dekoracemi je nasazován na linky i v roce 2020, kdy se k němu přidává i vánočně vyzdobený trolejbus. Více informací o hradeckém vánočním trolejbusu prozrazuje Gabriela Hůlková z místního dopravního podniku: „Vánočně vyzdobený parciální trolejbus č. 38 střídá v hradeckých ulicích od prvního adventního víkendu do „Třech králů“ (tedy až 6.1. 2021) provoz na různých pravidelných linkách. Cílem je aby jej na co nejvíce místech vidělo co nejvíce občanů Hradce Králové a návštěvníků našeho města (není tedy stanovená konkrétní linka, či pořadí, kde by jezdil stále). Trolejbus je vánočně vyzdoben nejen v exteriéru, ale také v interiéru a výzdobu tak vidí pasažéři i během vlastní jízdy. Obzvlášť v této nelehké době, kdy jsou zrušeny veškeré akce včetně vánočních trhů a kdy zapomínáme na tradice a každodenní radosti. Vánočně vyzdobený trolejbus dokáže zpříjemnit den a navodit hezkou vánoční náladu lidem v ulicích a cestujícím.“ Oproti jiným městům není trolejbus opatřen světelnými dekoracemi, ale o to více je vyzdoben vánočními polepy v exteriéru i interiéru.

 

Zajímavostí pro dopravní fanoušky je, že jako vánoční trolejbus slouží vůz Škoda 30 Tr č. 38, což je nejnověji zařazený hradecký trolejbus, v minulosti tento trolejbus absolvoval také dlouhodobý zkušební provoz v Praze. Díky svému bílému nátěru je trolejbus vyzdobován častěji než pouze u příležitosti vánočních svátků. V průběhu roku se tak Hradečané mohli svézt trolejbusem velikonočním, letním nebo také trolejbusem, jež srdíčky děkoval zdravotníkům a dalším pracovníkům. Sezónní celodenní zdobení trolejbusů je v rámci Česka královehradeckým unikátem.

 

vt 5

vt6

vt21

vt16

Foto Dopravní podnik města Hradce Králové (4x)

Opava:

Letošním nováčkem v tradici provozování vánočně vyzdobených se stává Opava. Městský dopravní podnik Opava dokazuje, že na velikosti nezáleží, a i relativně malý dopravní podnik může cestujícím připravit krásné překvapení, ke kterému větší dopravní podniky marně sbírají odvahu či invenci.

 

Podrobněji pozadí vzniku vánočního trolejbusu přibližuje Jiří Brňák z opavského DP: „Opavští cestující mohou v rámci MHD zažívat spoustu netradičních akcí, které připravují zaměstnanci DP. Veřejnosti oblíbenýMikulášský trolejbus aneb Městem jezdí Mikuláš” nebylo možné vzhledem k současné situaci realizovat, stejně jako Vánoční trolejbus plný pohádek. Mezi zaměstnanci DP tedy vznikla iniciativa inspirovaná současným trendem, tedy nazdobit jeden z trolejbusů vánočními motivy a světýlky. Vedení společnosti bylo pro realizaci této iniciativy a nahradilo tak cestujícím výše popsané akce. Vzniklo několik variant, jakým způsobem bude vánoční trolejbus vypadat. V počátcích se počítalo pouze s jedním světelným řetězem kolem horní strany vozu, doplněný reflexními vánočními polepy. Nakonec byl doplněn i druhý světelný řetěz kolem oken a dveří. Konečnou podobu vytvořili dispečeři MHD a sekretářka ředitele společnosti, kteří během nedělního dne proměnili obyčejný trolejbus v něco pro Opavany nevídaného. Pozitivní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a hned při prvním výjezdu řidiči trolejbusu informovali, že trolejbus budí v ulicích obdiv a děla nejen cestujícím radost.“ Podrobněji přibližuje reakce Opavanů jeden z řidičů vánočního trolejbusu, pan Petr: „Je to krásné, lidé si trolejbus fotí, ostatní řidiči na mne troubí a mávají.


Nositelem vánoční výzdoby se stal trolejbus Solaris Trollino 12 AC č. 93. Zajímavostí je, že oproti jiným „československým“ vánočním trolejbusům se tak nejedná o škodovácký trolejbus. Důvody pro výběr právě tohoto typu objasňuje opět Jiří Brňák z opavského DP: „Proč právě Solaris Trollino 12 AC DUO? Odpověď je jednoduchá. Vozidlo je od výroby vybaveno standardní zásuvkou a nebylo potřeba instalovat žádný měnič pro zapojeni celkem 3 500 světýlek. Drobnou výzdobu má i interiér vozu, kde se nachází různé vánoční polepy a uprostřed vozu visí svítící hvězda splněných přání.

 

vt5

vt2

vt23

vt7

vt3

vt4

vt15

Foto Radek Choronží (1.,2.,3.,5.), Městský dopravní podnik Opava (4.,7.)


Je zřejmé, že každý z dopravních podniků se snaží své cestující Vánočně vyzdobenými trolejbusy potěšit a zpříjemnit jim adventní čas. Ať již v anketě o nejhezčí Vánoční trolejbus zvítězí kterýkoliv z dopravních podniků, pomyslným vítězem se každý z představených dopravních podniků stal už nyní. A to ve svém městě, u cestujících, kteří čekají na běžný spoj a z rutiny je dokáže vyvést příjezd vánočně vyzdobeného trolejbusu, u dětí, které neúnavně vánoční trolejbus v ulicích měst vyhlížejí a těší se na každé další svezení nebo i u náhodných kolemjdoucích, pro které je vánočně vyzdobené vozidlo milým zpestřením adventního období.

 

Hlas svému favoritovi můžete udělit níže. Článek se snímky všech nominovaných trolejbusů naleznete zde.

 vanocnitbus grafika

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely i v letošním roce do adventních ulic řady měst. Který z nich je nejhezčí?

 Hlasovací formulář

V případě chybného zobrazení formuláře dotazníku využijte tento odkaz.

 

Hlasování bude uzavřeno 3. ledna 2021 v 18:00.

 

Kompletní výsledky budou zveřejněny 4. ledna 2021.


Přihlášení

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20

TROLEJBUSY 2021

logo-t21 optimized

   

Projekt vydání dvojice tématických knih k 80. výročí plzeňských trolejbusů a 85. výročí výroby trolejbusů ŠKODA.

   

Oficiální stránka projektu TROLEJBUSY 2021

Official site of the project TROLEJBUSY 2021 (english)

19880215 jh 3prot15tr-414 jiraskovonam