Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

valasskemezirici

Valašské Meziříčí

Město

Autobusy Karosa B 732 zpředu VS 66-02 a VS 66-03
Autobusy Karosa B 732 zpředu VS 66-02 na lince 3 a VS 66-03 na lince 1 v zastávce "stanice MHD u náměstí".
Foto Vojtěch Veselý, 30. července 2005
Město Valašské Meziříčí leží na východní Moravě v Rožnovské brázdě na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy do řeky Bečvy v okrese Vsetín, ve Zlínském kraji. V současné době má zhruba 28 000 obyvatel. Funguje zde průmysl elektrotechnický, chemický, sklářský, textilní, stavebních hmot a potravinářský. Nachází se zde několik zajímavých historických památek, například zámek.
Město Valašské Meziříčí vzniklo v roce 1923 spojením dvou samostatných měst - Meziříčí a Krásna nad Bečvou.

Silniční doprava

Mercedes-Benz Intouro PO-035BT dopravce SAD Prešov
Mercedes-Benz Intouro PO-035BT dopravce SAD Prešov na lince Bardejovské Kúpele - Praha na autobusovém nádraží ve Valašském Meziříčí.
Foto Vojtěch Veselý, 30. července 2005
Valašské Meziříčí je významnou dopravní křižovatkou. Procházejí tudy silnice 1. třídy číslo I/35 Hranice na Moravě - Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm - Horní Bečva (st. hranice se Slovenskem) a I/57 Bartultovice (st. hranice s Polskem) - Město Albrechtice - Krnov - Opava - Hradec nad Moravicí - Fulnek - Nový Jičín - Valašské Meziříčí - Vsetín - Valašské Klobouky - Brumov-bylnice (st. hranice se Slovenskem). Významná je také silnice 2. třídy II/150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem - Přerov.
Většinu provozu regionální a dálkové autobusové dopravy zajišťují dopravci ČSAD Vsetín a.s. a Connex Morava a.s.

Železniční doprava

Valašským Meziříčím prochází železniční trať číslo 280 Hranice na Moravě - Vsetín - Horní Lideč - Střelná, která pak pokračuje na Slovensko. Tato trať je dvoukolejná a elektrifikovaná. Jsou po ní vedeny osobní vlaky a rychlíky, které zajišťují přímé spojení například s Přerovem, Olomoucí a Prahou.
Od hlavní tratě se ve Valašském Meziříčí odpojují regionální dráhy číslo 281 do Rožnova pod Radhoštěm, 303 do Hulína, Kroměříže, Kojetína a Tovačova a 323 do Frýdlantu nad Ostravicí, Frýdku - Místku a Ostravy. Tyto tratě jsou jednokolejné a neelektrifikované. Na rožnovské trati jezdí pouze osobní (zastávkové) vlaky, na ostatních i vlaky spěšné a rychlíky.

Městská hromadná doprava

SOR B 10.5 1Z1 2336
SOR B 10.5 1Z1 2336 v celovozovém reklamním nátěru na lince 6 na autobusové stanici.
Foto Vojtěch Veselý, 30. července 2005
Městskou hromadnou dopravu ve Valašském Meziříčí provozuje dopravce ČSAD Vsetín a.s., provozovna Valašské Meziříčí. V minulosti byla tato provozovna součástí dopravního závodu 713 Vsetín krajského národního (v l. 1988 - 1990 státního) podniku ČSAD Ostrava.
Provoz MHD je zajišťován pěti autobusovými linkami označenými čísly 1, 3 a 5 - 7. Trasy linek jsou uvedeny v následující tabulce. Vypsány jsou pouze vybrané zastávky a nejsou vyznačeny jednotlivé varianty trasy.

946 501

Krhová, točna- Krhová, rest. - Sklárny - Aut. st. - Stanice MHD u náměstí - Provoz ČSAD - Podlesí, točna

946 503

Bynina, točna - Bynina, Jednota - DEZA I - Hřbitov - Škola Masarykova - Stanice MHD u náměstí - Poličná, točna

946 505

Polookružní provoz, jen v uvedeném směru:
Juřinka, točna - Juřinka, u mostu - Jednota - Hřbitov - Škola Masarykova - Žel. st. - Stanice MHD u náměstí - Tesla I - Škola Masarykova - Hřbitov - Jednota - Juřinka, u mostu - Juřinka, točna

946 506

Polookružní provoz, jen v uvedeném směru:
Na Štěpánově, točna - Nemocnice - Stanice MHD u náměstí - Žel. st. - Tesla I - Aut. st. - Škola Masarykova - Škola Šafaříkova - Nemocnice - Na Štěpánově, točna

946 507

Polookružní provoz, jen v uvedeném směru:
Hrachovec, lom - Hrachovec, točna - Na Štěpánově II - Škola Šafaříkova - Škola Masarykova - Aut. st. - Tesla I - Žel. st. - Stanice MHD u náměstí - Škola Šafaříkova - Na Štěpánově II - Hrachovec, točna - Hrachovec, lom

Karosa B 732 VS 66-02
Karosa B 732 VS 66-02 ve firemním nátěru ČSAD Vsetín na lince 3 u železniční stanice.
Foto Vojtěch Veselý, 30. července 2005
Všechny linky se sjíždějí do centra města, kde obsluhují železniční stanici, autobusové nádraží i náměstí (u něj je zřízena zastávka s oficiálním názvem "stanice MHD u náměstí"). Na každé lince jedou v jednom směru až na výjimky maximálně dva spoje za hodinu. Intervaly jsou nepravidelné.
Do vozidel MHD ve Valašském Meziříčí se nastupuje předními dveřmi a jednotlivé jízdenky se kupují u řidiče. Tarif městské dopravy je nepřestupní. V hotovosti se platí za jednu libovolně dlouhou jízdu bez přestupu 8,- Kč (děti od 6 do 15 let mají nárok na zlevněné jízdné za 4,- Kč), za zavazadlo větší než 30x40x60 cm, lyže, psa bez schrány a kočárek bez dítěte se platí 6,- Kč. Kočárek s dítětem se přepravuje za 3,- Kč. Řidiči je třeba platit odpočítanými mincemi, za které se nevrací.
Karosa B 732 VS 52-28 v celovozovém reklamním nátěru na lince 7 na autobusovém nádraží.
Foto Vojtěch Veselý, 30. července 2005
Časové jízdenky jsou řešeny jako čipové odbavovací karty. Ty jsou řešeny buď jako časové jízdenky nebo elektronické peněženky. Časové čipové karty umožňují po dobití příslušnou částkou volné používání prostředků MHD po celý měsíc nebo čtvrtletí. Čipové karty - elektronické peněženky - slouží k platbě jednotlivých jízd, která je z karty výhodnější než v hotovosti (6,50 Kč dospělí, 3,- Kč děti, zavazadlo, kočárek s dítětem). Při platbě touto kartou obdrží cestující vytištěnou jízdenku a má nárok na bezplatný přestup do 40 minut od nástupu do prvního vozidla. Při přestupu obdrží další jízdenku.
Vystavení karty v kanceláři na autobusovém nádraží stojí 170,- Kč, teprve poté se platí vlastní jízdné (kredit). Čipové karty lze využívat i při přepravě regionálními autobusovými linkami ČSAD Vsetín v obvodu města Valašské Meziříčí.
Karosa B 732 VS 66-03
Sešlá Karosa B 732 VS 66-03 na lince 1 na autobusové stanici u náměstí.
Foto Vojtěch Veselý, 30. července 2005
Vybrané skupiny obyvatel (např. děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP-P) mají nárok na bezplatnou přepravu. Důchodci nad 70 let se mohou přepravovat bezplatně s čipovou kartou pro bezplatnou přepravu.
Provoz městské hromadné dopravy je zajišťován městskými trojdvéřovými autobusy značek Karosa a SOR, které jezdí buď ve firemním nátěru ČSAD Vsetín (bílé s tenkým šedým a zeleným proužkem a výraznými logy), celé bílé nebo v celovozových reklamních nátěrech.

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20