Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

Evropa

Provence

Levandule a opatství Sénanque
Levandule a opatství Sénanque
Foto Martin Janda (13. 7. 2004)
Počátkem července 2004 jsem měl možnost strávit dva týdny v jihovýchodní část Francie, konkrétně v turisticky atraktivní oblasti známé pod názvem Provence (česky Provensálsko, v následujících textech se však budu důsledně držet francouzského pojmenování). Program mého pobytu nebyl v žádném případě zaměřen dopravně (pravděpodobně proto, že jej sestavoval někdo jiný, než já :-) a tomu odpovídala i trasa cesty - vedla překrásnou krajinou, ať už v horách nebo v nížinách, stranou od velkých měst, dálnic a hlavních železničních tratí (jiné, než hlavní tratě, se totiž ve Francii dnešních dnů obvykle nedožily). Trasa mého výletu však náhodou vedla přes několik měst, v nichž je zajišťována městská doprava, byť jen autobusy. Zajásal jsem a jakmile to bylo jen trochu možné, vyrazil jsem na průzkum. I přes jazykové bariéry se mi podařilo získat nějaké informace a o ně bych se nyní rád se čtenáři našich stránek podělil.
cesta na Col d´Izoard
Cesta na Col d´Izoard
Foto Martin Janda (5. 7. 2004)
Možná se ale teď ptáte, jestli má smysl psát o nějakém městečku kdesi ve Francii - jsou to skutečně malá města, o nichž většina z vás nejspíš neslyšela a neuslyší, natož abyste je někdy navštívili.
Provence na mapě Evropy
Provence na mapě Evropy
Tuhle otázku jsem si položil taky a došel jsem k závěru, že to smysl určitě má.
Provence na mapě Evropy
Provence na mapě Evropy
O tom, jak funguje městská doprava v různých českých městech, je možné dočíst se na našich stránkách - zastoupena jsou zde jak velkoměsta, tak patnáctitisícová města s jednou linkou, jednou Karosou a jedním řidičem. Jak jsme na tom ale ve srovnání s malými městy v jiných zemích? Měla by se česká okresní města za svou MHD stydět a nebo mohou sloužit Francouzům za vzor? Na tuhle otázku není jednoznačná odpověď, mnohé by však mohly naznačit následující články. Zvu vás tedy na malý výlet do Francie - navštívíme čtyři jihofrancouzská městečka, Briançon, Digne-les-Bains, Carpentras a Arles.
Kamenná fontána u Mont Dauphin
Kamenná fontána u Mont Dauphin
Foto Martin Janda (6. 7. 2004)

Poděkování

Poděkování si bezesporu zaslouží Marcela Pospíšilová, která na rozdíl ode mě umí francouzsky a která mi pomohla s překladem nejrůznějších plánků, letáků a jízdních řádů, které jsem si přivezl z cest a z nichž jsem čerpal informace pro tyto články. A nejen to, dokonce při tom ani nedávala najevo, že jí to ani trochu nebaví :-)
Přehrada Barrage de Castillon
Přehrada Barrage de Castillon
Foto Martin Janda (9. 7. 2004)

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20