Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

Články

Když se vám nelíbí zastávka, tak si choďte pěšky!

Obsloužil jsem se letákem hlásajícím změny od 29.2.2004 v systému PID. Změny jsou celkem kosmetického charakteru (změna charakteru zastávky, zřízení zastávky apod.) až na jednu. Ta hlásí, že na lince 102 bude zrušena zastávka "Staré Bohnice" z centra. Chvíli jsem váhal a pak jsem otevřel knižní jízdní řád. Ne, opravdu jsem se nemýlil, zastávka "Staré Bohnice" jest opravdu zastávkou výstupní s výjimkou 12 vybraných spojů jedoucích ještě o dvě stanice dál. "Ani to neumějí do letáku pořádně napsat", uvažoval jsem. "Asi ty spoje jedoucí dál tam nebudou zastavovat". Z myšlenek mne vytrhl kolega, který také do toho letáku nevěřícně zíral.
"Prosím tě", začal s dotazem na jednoho informovaného pracovníka DP, "jak to bude s tou zastávkou ve Starých Bohnicích?" "No jak, autobus přijede do zastávky Sídliště Bohnice, tam vysadí cestující a do zastávky Staré Bohnice pojede bez cestujících". Bližší vysvětlení mne snad už ani nepřekvapilo. Výstupní zastávka byla před domem, který patří soukromému majiteli, který vlastní i chodník. Proto se obrátil na příslušnou městskou část s tím, že na svém chodníku zastávku nechce. Úředníci se rozhodli jeho žádosti vyhovět, ačkoli k tomu nebyl důvod. Podle příslušného zákona majitel chodníku musí zastávku na svém pozemku strpět. Pouze v případě, že by mu umístěním zastávky vznikla škoda, je oprávněn požadovat její náhradu (např. za pokácený strom). A tak se zastávka stěhovala před sousední dům. Jenže majitel tohoto domu před něj staví na léto "předzahrádku". Tak se úředníci rozhodli zastávku opět přesunout.
Autobus linky 102 po úpravě trasy z 29.2.2004 na konečné Nádraží Holešovice.
Autobus linky 102 po úpravě trasy z 29.2.2004 na konečné Nádraží Holešovice.
Foto Damir Holas (2004)
Jenže ani na novém místě zastávka nevyhovovala. Nájemník bydlící v přízemí, jehož okna jsou nízko nad chodníkem, si stěžoval, že vystupující cestující mu koukají do postele. Úřad sice tuto stížnost zamítl, ale nájemník se obrátil na hygienickou stanici. Ta na místě zjistila, že chodník je široký jen cca 1,8 metru, zatímco na předcházejících místech to byly 4 metry. Hlavně však byl na tomto místě naměřen vyšší hluk od rozjíždějících autobusů, než je povoleno.
Na řadě byl tedy opět úřad městské části. Jenže přesunout výstupní zastávku do obratiště nelze. Pro jeho malou velikost se tam obtížně zajíždí k chodníku a navíc tu stávají i dva autobusy, takže bylo nutno hledat jiné řešení. Nejsnazším řešením bylo změnit sled zastávek, tzn. nejprve zajet do zastávky "Staré Bohnice" a teprve potom na "Sídliště Bohnice". Tuto změnu se však nepodařilo projednat a tak k nejbližšímu možnému termínu byla vydána nová licence na linku 102 s trasou Nádraží Holešovice - Sídliště Bohnice/Zámky a zpět v trase Staré Bohnice/Zámky - Nádraží Holešovice.
Výřez vozového jízdního řádu linky 102 po úpravě trasy z 29.2.2004.
Výřez vozového jízdního řádu linky 102 po úpravě trasy z 29.2.2004.
Leč zdravý rozum nakonec (většinou) zvítězí, takže od soboty 5.6.2004 byla inkriminovaná zastávka opět obnovena. Předešlé řádky tady ale i nadále zůstanou - jako ukázka toho, co je v našich zeměpisných šířkách možné...