Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

Články

 

Automat Merona trochu jinak

Známe je snad všichni. Červené nebo oranžové jízdenkové automaty, dovážené v sedmdesátých a osmdesátých letech z Německé spolkové republiky do tehdejšího Československa. Setkat jsme se s nimi mohli snad ve všech městech, kde bylo zavedeno mechanické odbavování cestujících - tedy ony známé maďarské strojky, které nám do zasunuté jízdenky vytvořily tři nebo čtyři úhledné otvory.
Mechanické odbavování cestujících se pomalu, ale jistě stává minulostí a s ním mizí z ulic našich měst i tyto jízdenkové automaty - dodnes se s nimi setkáme například v Plzni nebo v Pardubicích.
Mokrouše, okres Plzeň jih. Merona - ale co tu dělá?
Mokrouše, okres Plzeň jih. Merona - ale co tu dělá?
Foto Martin Janda (2004)
Jeden takový automat ovšem najdeme i v obci Mokrouše, ležící asi 10 kilometrů na východ od Plzně, na samé hranici okresů Plzeň-jih a Rokycany. "Co tady dělá jízdenkový automat?", tuto otázku by si určitě položil nejeden z nás. Dopravní obslužnost obce zajišťuje plzeňské ČSAD, kde se pochopitelně kupují jízdenky u řidiče, nejbližší linka městské dopravy je ukončena o dvě vesnice dál v Letkově, no a že by se prodloužila až sem, to je dost nepravděpodobné.
Vysvětlení je prosté a překvapivé zároveň. Tahle merona totiž není jízdenkový automat, ale - pumpa! Ano, skutečná pumpa na vodu. Provozovatel - obecní úřad Mokrouše, ceník - šest litrů vody za dvě koruny a dvacet litrů vody za pětikorunu.
Nevěříte? Tady je důkaz:
Merona v Mokrouších Merona v Mokrouších Návod k použití Merony v Mokrouších