Linka č.7

Čočka linky 7

Autobus
Další linka, tentokráte č.7 zahájila provoz od 1.6.1960, a to jako napáječ trolejbusové linky č.3 v úseku Rožnov-Včelná. Dne 1.11.1960 byla prodloužena až do Boršova, od 1.1.1968 pak byla prodloužena až do centra města na Náměstí 1.máje (dnes Senovážné). Od 1.9.1980 pak byla prodloužena přes město do Haklových Dvorů a v této trase setrvávala až do "velkého třesku" od 1.1.2000, kdy defakto nahradila linku č.18 s dílčím prodloužením do Boršova. Od tohoto dne opustila Haklovy Dvory a vyhybá se i centru města. Od 1.1.2001 byla prodloužena až do obce Vrábče, kde velkým objezdem přes vesnice Vrábče, Jamné a Zahorčice v sedlové době jedním párem spojů vyplňuje mezeru, kdy sem nezajíždí linkový autobus. Jako zajímavost lze uvést, že v nejjižnějším cípu této zajímavé a nádherné trasy je autobus na samé hranici okresu Český Krumlov a je blíž Českému Krumlovu nežli Českým Budějovicím. Poslední změna v trase nastala od 1.1.2004, kdy si obec Boršov nepřála otáčení autobusů ve středu obce, tak se autobusy jedoucí do této obce otáčejí na točně Boršov nad Vltavou, Březí u zdejších mlýnů a těstáren na romantické točně u lesa a řeky.
K této lince se také váže jedna zajímavost: byla to vůbec první linka, na které byl (od 1.9.1961) zaveden - zatím pouze v sedlové době - zkušební jednoslužný provoz, kdy řidič prodával jízdenky sám a inkasoval jízdné do příruční brašny. Od února 1962 byl zaveden jednoslužný provoz celodenně - cestující již platili do pokladniček zhotovených v dílnách DP. Provoz s průvodčími pak postupně mizel i z ostatních linek, až dnem 30.1.1976 skončil v Českých Budějovicích definitivně.

Vozový park

Byl, tak jako většina linek, tvořen standardními autobusy, a to zhruba do přelomu let 1990/1991, kdy začaly být na linku vypravovány kloubové autobusy, a to až do změny trasy od 1.1.2000. Zde je nutno zmínit zejména jeden vůz, bez kterého bychom si tehdejší linku č.7 vůbec nedovedli představit. Byl to jediný linkový Ikarus u DPmČB - č.250. Pravidelně a neúnavně brázdil jedno šejdrové pořadí na této lince, a to až do úplného konce provozu Ikarusů u DP. A byl to právě on, kdo provoz těchto vozidel ukončil. Dne 29.10.1998 vyjely naposledy městské čtyřdveřové Ikarusy do provozu, avšak pro nedostatek kloubových vozidel byl stále na "svém" sedmičkovém pořadí provozovován Ikarus 280.10 č.250. Teprve první dodávka Citybusů a převod linky č.11 do provozu se standardními vozidly umožnil odstavení tohoto vozidla. Provoz modrého vozu č.250 na lince č.7 s řidičem B.Toráčem se stal nesmrtelnou legendou nejen této linky, ale i celého DPmČB.
Jak již bylo napsáno výše, změnou trasy linky od 1.1.2000 začaly tuto linku obsluhovat standardní vozidla. Netrvalo to dlouho, a trasa se stala velmi oblíbenou, umožnila totiž rychlé spojení sídlišť s nemocnicí bez nutnosti cestování přes centrum města. Postupně byly některé pořadí předávány kloubovým vozidlům a nyní je linka v režii kloubových vozidel téměř celá. Jedinou výjimkou je jedno celodenní pořadí, které celkem dvakrát (dopoledne a navečer) obsluhuje právě zmíněný "velký okruh" kolem obce Vrábče. Na toto pořadí je nasazován standardní autobus, ale je známo, že díky omylu dispečerů bylo možno na tomto výletu (vždyť spoj jede nepřetržitě hodinu a dvacet pět minut) spatřit i kloubovou Karosu.

Současnost

Bezesporu nejzajímavější linka č.7 s trasou Sídliště Máj - Univerzita - Výstaviště - Poliklinika Jih - Rožnov - Včelná - Boršov - Vrábče je "věrná" svému historickému směru, ale původní trasa Včelná - Rožnov byla značně rozšířena a pozměněna. Intevaly jsou ve špičkách slušné a dělají z této linky páteřní linku v jižním směru. Jedinou vadou na kráse krásné linky č.7 jsou ve směru Boršov hned 4 konečné (Náměstí bratří Čapků, Včelná, Boršov, Vrábče), které linku mírně znepřehledňují. Ale i tak je tato linka velice oblíbená a je jedinou, která se vyhýbá samému centru. V pracovní dny škola je na linku vypraveno 8 vozů (7 článkových a jedno sólo), o prázdninách 5 (4 článkové a jedno sólo) a volné dny zajišťují celoročně 2 článkové autobusy. Jedno pořadí celotýdenně vždy zajišťuje nízkopodlažní velkokapacitní vozidlo.
Nejvzdálenější konečná od Českých Budějovic, obec Vrábče. Zastavil zde autobus Karosa B732 č.285 na lince 7, který poté pokračuje dalšími vesnicemi zpět do Boršova a na sídliště Máj
Nejvzdálenější konečná od Českých Budějovic, obec Vrábče. Zastavil zde autobus Karosa B732 č.285 na lince 7, který poté pokračuje dalšími vesnicemi zpět do Boršova a na sídliště Máj.
Foto Jan Přibyl (13. 2. 2004)
Kloubový Citelis č.101 přijíždí po cestě kolem řeky k točně v Boršově, Březí na Silvestra roku 2005
Kloubový Citelis č.101 přijíždí po cestě kolem řeky k točně v Boršově, Březí na Silvestra roku 2005.
Foto Jan Přibyl (31. 12. 2005)

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20