Linka č.11

Čočka linky 11

Autobus
Linka č.11 zahájila provoz od Papíren ulicí B.Němcové kolem KNV a nádraží přes Palackého náměstí do sídliště Pařížské komuny (dnes Pražské sídliště) od 4.12.1972. Jedinou změnou za celou dobu její historie byla známá "trojrošáda" od 1.6.1992, kdy opustila oblast nemocnice a od nádraží byla vedena do Mladého a Starých Hodějovic místo linky č.2. Od 1.9.1994 začala být na samé hranici Českých Budějovic používána točna Hodějovice (dnešní název je Nové Hodějovice), která se stala postupně nejčastěji používanou točnou na trati. Průjezd přes Pražské sídliště je tvořen jednosměrným objezdem od Strakonické Plzeňskou ulicí a ulicí U Trojice s vyjetím na Pražské třídě. V minulosti byly zatahující spoje ukončeny v zastávce Dopravní podnik, nyní jsou vedeny až do Mladého. Po mnoha desítkách let běžného provozu této točny je to od 9.12.2007 pro ni bohužel jediné využití. A tak už jen v paměti zůstává provoz kolem roku 1997, kdy zde byly například v době od 8:16 do 8:21 dokonce odstaveny čtyři kloubové autobusy z pěti vypravovaných, což je pro zdejší malou točnu opravdu maximální využití. Ale jak je již psáno výše, úlohu nejdůležitější točny dnes převzalo obratiště Nové Hodějovice.
K této lince se také váže jedna zajímavost. Výjezd z ulice Boženy Němcové do Mánesovy ulice začal být v druhé polovině 80.let poměrně složitý. Poposkakování v koloně aut, které čekaly na skulinku v nekonečných proudech vozidel od Dlouhé louky přinášelo do provozu této linky značné zpoždění, které se vlivem neexistence druhé konečné (objezd sídliště Pařížské komuny) přenášel i do směru zpět. Proto byly (možná kvůli zamezení zpoždění této linky - zpoždění bylo do té doby dost neznámým jevem a bylo tolerováno pouze při konání výstavy Země Živitelka, proto byla zřejmě enormní snaha se ho u linky č.11 zbavit) na této křižovatce vybudovány semafory, což výrazně pomohlo plynulosti provozu v této oblasti.

Vozový park

Provoz standardních vozidel postupně přestal vyhovovat a tak od druhé poloviny 80. let začaly linku obsluhovat kloubové autobusy, které se udržely i při přesměrování do Mladého a Hodějovic, které do té doby obsluhovala linka č.2 standardními vozidly. Snaha zlikvidovat poslední autobusy Ikarus novou dodávkou krátkých Citybusů ovšem vedla od 1.12.1997 k výměně typu vozidla právě na této lince - do nezměněného jízdního řádu začaly být nasazovány standardní vozidla. Provozní situace si ovšem vynutila přidání jednoho pořadí hned po měsíci provozu v sólech. Situace byla na lince taková, že standardní autobusy jezdily ve špičkovém období značně přetížené a nejednou nepobraly všechny cestující. Proto se v průběhu roku 2007 na ni objevovaly i vozidla velkokapacitní a nyní je situace taková, že dělené směny (tzv.šejdry) jsou obsazovány výhradně velkokapacitními autobusy. Na celodenních pořadích je obvykle na jednom pak kloubový vůz také, zbylé tři jsou pak vedeny standardními vozy.

Současnost

Současný stav na lince č.11 připomíná její historické vedení, nikoliv však v celé trase. Zachován zůstává koncový obrat v oblasti Pražského sídliště. Současná trasa vede až ze Starých Hodějovic, přes Nové Hodějovice, Mladé, Dopravní podnik, Nádraží, Palackého náměstí a Pražské sídliště. Intervaly jsou v základní trase příznivé, ale zejména ve špičkách je linka hodně využívána a někdy i přetížena. Linku obsluhuje v pracovní dny škola ve špičce 7 autobusů, v sedle 4. O prázdninách jezdí 5 vozů ve špičce, 3 v sedle (vše ve smíšeném provozu standrardních a velkokapacitních vozů). Víkendy a svátky vozí 2 standardní autobusy. Jedno pořadí je celotýdenně garantováno jako nízkopodlažní.
Kloubové autobusy na lince 11? Do roku 1997 samozřejmost, od roku 1997 vzácnost. Při DOD v DP roku 2004 se na lince č.11 z neznámého důvodu objevily dvě kloubová pořadí. Jinak je linka doménou pouze standardních vozů
Kloubové autobusy na lince 11? Do roku 1997 samozřejmost, od roku 1997 do roku 2006 vzácnost. Při DOD v DP roku 2004 se na lince č.11 z neznámého důvodu objevily dvě kloubová pořadí. Od roku 2007 pak můžeme vídat kloubáky na lince č.11 přeci jenom pravidelně.
Foto Václav Boček (22. 9. 2004)
Karosa B732 č.198 se otáčí na návsi obce Staré Hodějovice,
   na které se již točily autobusy linek č.5, 2 a nyní 11. To u vestnických konečných, které se obvykle
   vyznačují svojí stálou linkou po celou dobu provozu MHD, není zrovna obvyklé.
Karosa B732 č.198 se otáčí na návsi obce Staré Hodějovice, na které se již točily autobusy linek č.5, 2 a nyní 11. To u vesnických konečných, které se obvykle vyznačují svojí stálou linkou po celou dobu provozu MHD, není zrovna obvyklé.
Foto Jan Přibyl (13. 4. 2006)

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20