Linka č.18

Čočka linky 18

Autobus
Linka č.18 byla zavedena dne 2.5.1988 v trase Sídl.Máj - Sídl. Vítězný Únor (dnes Šumava) - Výstaviště - Poliklinika Jih - Rožnov 1 z jednoznačným cílem přepravit cestující ze sídlišť přímo k Poliklinice a do blízkosti nemocnice bez zajížďky přes centrum města. Provoz byl zaveden "opatrně", neboť se nedalo odhadnout, zda si českobudějovická konzervativní cestující veřejnost tento nový způsob dopravy najde. A ona si ho našla. Z prvního vypravení pouze dvou vozidel a to jen ve špičce pracovních dní postupně docházelo k posilování dopravy. Nejprve byl provoz prodloužen z Rožnova 1 vybranými spoji až k podniku Benzina ve Včelné a poté byl v oblasti sídliště Šumava přesunut z ulice J.Opletala do ulice M.Horákové.
V roce 1994 (kdy byly vydány první kapesní jízdní řády) jsou už na lince čtyři pořadí, od 1.9.1996 přibylo jedno další, a to dokonce celodenní. Slibný rozvoj linky (poslední jízdní řád 6 pořadí) byl ukončen reorganizací k 1.1.2000, kdy její trasu s dílčím prodloužením vybraných spojů do Boršova nad Vltavou převzala linka č.7, která tak ztratila maličko na přehlednosti zajížděním do více konečných stanic. Na druhou stranu ale i linka č.7 dokazuje, že opatrnost zpočátku provozu linky č.18 nebyla zdaleka na místě. Dnešní náhrada linky 18 - linka 7 - byla již několikrát posílena o článková vozidla a víkendový provoz, na lince č.18 nikdy nezavedený, na lince č.7 však zavedený jedním vozem kvůli základní obsluze obcí Včelná a Boršov, byl posílen o 100% přidáním dalšího pořadí, tentokráte hlavně na městskou část linky, tudíž na bývalou "osmnáctku".

Vozový park

Linku obsluhovaly po celou dobu standardní autobusy, s výjimkou období 1.1.1997-1.9.1998, kdy na celodenní pořadí této linky byl nasazován článkový autobus. Linka byla také známa tím, že na ní probíhaly různé zkoušky nových zařízení (např. nové označovací strojky) nebo vozů (právě na této lince byl zkoušen prototyp Citybusu 12m - nynější pražský vůz č.3004).

Současnost

V současné době není linka provozována a číslo není obsazeno.
Bohužel se nepodařilo sehnat fotografie z provozu linky č.18.

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20