Linka č.19

Čočka linky 19

Autobus
S tímto linkovým označením na vozidlech MHD jsme se mohli setkat během několika let hned dvakrát. Poprvé vznikla tato linka od 1.9.1996 jako trolejbusová, kdy po nové trolejbusové trati přes sídliště Šumava pomáhala v úseku Sídliště Máj - Nádraží odlehčovat autobusové lince č.13. Linka nepřežila mohutnou reorganizaci linkového provozu k 1.1.2000, byla zrušena a nahrazena odkloněnou trolejbusovou linkou č.3, která začala jezdit ve stejné trase.
Podruhé s tímto číslem vyjely tentokráte autobusy dne 1.1.2004 na trase Dobrá Voda - Nádraží - U Vodárny - Výstaviště - U Parku - Vltava - České Vrbné. V této sice zajímavé, ale účelné trase, jezdí doposud. Linka vznikla v době, kdy autobusová linka č.9 byla přesměrována a nahrazena trolejbusy, oblast Dobré Vody a Českého Vrbného by byla bez dopravní obsluhy a proto bylo zvoleno číselné označení navazující na linku č.9, i když v číselné řadě nebyla obsazena linka č.18, která je vynechána dodnes. Tato linka je zajímavá tím, že se vyhýbá oblasti ulice Na Sadech a Dlouhému mostu, takže i když má delší trasu než linky jezdící přes Sady, tak tvoří rychlejší spojení Nádraží s Výstavištěm a sídlištěm Vltava kvůli rychlejšímu průjezdu s méně zastávkami a křižovatkami. V současnosti je další budoucnost linky 19 v sídlištní oblasti nejasná, protože v plánu je výstavba trolejbusové tratě do Českého Vrbného, kam se poté s autobusovou linkou 19 nepočítá.

Vozový park

Na "první" trolejbusové lince č.19 byly po celou dobu nasazovány trolejbusy 15Tr, na "druhé" lince to byly kloubové autobusy, zhruba od března 2004 byly o víkendu nahrazeny standardními s výjimkou konání pouti na Dobré Vodě, kdy i o víkendu jezdily kloubové vozy. Od 26.2.2006 je jedno pořadí celotýdenně (tj. i o víkendu) obsazované kloubovým nízkopodlažním autobusem.

Současnost

Dnešní trasa linky kopíruje trasu zavedenou v druhém období. Linka začíná na Dobré Vodě, odkud pokračuje přes Dobrovodskou, Nádraží, Vodárnu, Výstaviště a Vltavu do městské části České Vrbné. Linka převzala po lince č.9 základní dopravní obsluhu obce Dobrá Voda a průmyslové oblasti na Vrbenské ulici, což ji zajišťuje slušné intervaly a cestujícími využitelnost. "Úhybným" manévrem přes Dlouhou louku se vyhýbá přetíženému centru města, tudíž se na ní nepravidelnosti v dopravě vyskytují relativně méně, nežli na ostatních linkách, což cestující oceňují. Na lince je v provozu v pracovní den škola ve špičce 6 kloubových autobusů, v sedle 4. V prázdninovém provozu je linka omezena na výpravu 4 vozidel ve špičce a tří v sedle. O víkendu jezdí dvě pořadí, přičemž jedno je standardní autobus a druhý kloubový nízkopodlažní.
Romantická točna v obci Dobrá Voda u Českých Budějovic, na které odpočívá autobus Karosa B741 č.120 na lince 19
Romantická točna v obci Dobrá Voda u Českých Budějovic, na které odpočívá autobus Karosa B741 č.120 na lince 19.
Foto Jan Přibyl (8. 9. 2004)
Linka č.19 obsluhuje také nově vystavěnou nákupní zónu v blízkosti hypermarketu Globus. Autobus č.149 právě odbočuje z bezejmenné ulice a blíží se k zastávce Globus
Linka č.19 obsluhuje také nově vystavěnou nákupní zónu v blízkosti hypermarketu Globus. Autobus č.149 právě odbočuje z bezejmenné ulice a blíží se k zastávce Globus.
Foto Jan Přibyl (5. 5. 2005)

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20