Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

SPVD na Facebooku

ANKETA: Kde jezdí nejhezčí „Vánoční trolejbus 2020“? VÝSLEDKY


Společnost pro veřejnou dopravu letos navázala spolupráci s dopravním magazínem MHD86.cz a s podporou serveru Plzeňské trolejbusy v roce 2020 vyhlásila první ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus. Od 9. prosince 2020 do 3. ledna 2021 bylo možné hlasovat pro své favority. Jak čtenáři rozhodli?

 

vanocnitbus grafika

Vánočně vyzdobené trolejbusy vyjely do adventních ulic řady měst. Který z nich byl čtenáři zvolen jako nejhezčí?

 

Hlasování o nejhezčí Vánoční trolejbus bylo spuštěno 9. prosince 2020 a do uzávěrky v podvečer 3. ledna 2021 v anketě hlasovalo bezmála 18 tisíc čtenářů, kteří rozdělili 21 766 hlasů (každý čtenář mohl hlasovat pro jeden až tři vánoční trolejbusy). Počet trolejbusů zapojených do soutěže rostl, zejména s ohledem na pozdější výjezd trolejbusů v některých městech (česká Opava, dále ruské, moldavské a ukrajinské provozy). Právě východoevropská města často vypravují do ulic větší množství vánočních či novoročních trolejbusů (např. v jednom městu jich potkáme i pět). V tomto případě byly trolejbusy nominovány dle dostupných fotografií či informací od místních spolupracovníků. Celkově se soutěže zúčastnilo 23 trolejbusových provozů z osmi zemí světa (od Brazílie po Rusko) s více než třemi desítkami vánočních trolejbusů.

 

Výsledky ankety odrážejí zejména preference čtenářů, vliv má samozřejmě i to, jak jednotlivé dopravní podniky své vánoční trolejbusy potažmo jejich účast v této anketě propagují. Zvolený systém hlasování pro letošní rok je kompromisem mezi přijatelnou reliabilitou hlasování a uživatelskou přívětivostí.

 

Kompletní výsledky zobrazuje níže uvedená tabulka a graf. Vítězem s jednoznačně největší podporou fanoušků je Vánoční trolejbus ve slovenské Žilině. Vítězství DPMŽ je zasloužené už pro fakt, že zdejší dopravní podnik je v pomyslném "Československu" zakladatelem tradice vánočně vyzdobených trolejbusů. Žilinčanům vánoční trolejbus pravidelně zkrášluje adventní čas už 10. rokem. Na druhém místě se umístily vánoční trolejbusy v Budapešti, které jsou taktéž už tradičními symboly adventu v maďarské metropoli, jež celkově vánoční výzdobou vozidel opravdu "žije". Třetí pozice náleží českému zástupci, vánočnímu trolejbusu Dopravního podniku města Pardubic, rozdíl mezi počtem hlasů pro druhou a třetí pozicí je však poměrně těsný. Pardubický dopravní podnik v roce 2019 zahájil tradici českých vánočních trolejbusů, krátce po něm vánoční trolejbus představil Dopravní podnik města Ústí nad Labem, který i v této anketě poměrně těsně následuje (čtvrtá pozice celkově, resp. druhá pozice v rámci České republiky). S větším odstupem dále následují vánoční trolejbusy v Hradci Králové a Opavě (pátá a šestá pozice celkově, resp. třetí a čtvrtá v rámci České republiky). Zejména později přidané ruské, ukrajinské či moldavské vánoční/novoroční trolejbusy čtenáře příliš nezaujaly.

 

Děkujeme všem čtenářům za účast, dopravním podnikům i autorům snímků za spolupráci. Na závěr jménem organizátorů dodejme, že je zřejmé, že každý z dopravních podniků se snaží své cestující Vánočně vyzdobenými trolejbusy potěšit a zpříjemnit jim adventní čas. Bez ohledu na to, který dopravní podnik v anketě o nejhezčí Vánoční trolejbus zvítězil, je pomyslným vítězem každý z představených dopravních podniků. A to ve svém městě, u cestujících, kteří čekají na běžný spoj a z rutiny je dokáže vyvést příjezd vánočně vyzdobeného trolejbusu, u dětí, které neúnavně vánoční trolejbus v ulicích měst vyhlížejí a těší se na každé další svezení nebo i u náhodných kolemjdoucích, pro které je vánočně vyzdobené vozidlo milým zpestřením adventního období. Těšíme se na nápaditě vyzdobené Vánoční trolejbusy 2021.

Kompletní výsledky

Celkový počet hlasujících: 17 953 osob.

Celkový počet udělených hlasů: 21 766.

 

Město
Získaný počet hlasů
Žilina (SK)
12 230
Budapešť (HU)
2 021
Pardubice (CZ)
1 968
Ústí nad Labem (CZ)
1 865
Hradec Králové (CZ)
1 056
Opava (CZ)
975
São Paulo (BR)
591
Szeged (HU)
413
Jaroslavl (RU)
270
Lublin (PL)
97
Vladimir (RU)
78
Kazaň (RU)
50
Čita (RU)
43
Ivanovo (RU)
28
Kišiněv (MO)
19
Oděsa (UA)
19
Krym
14
Dnipro (UA)
7
Bălți (MO)
6
Dzeržinsk (RU)
5
Kursk (RU)
5
Kirov (RU)
3
Krasnodar (RU)
3
Celkový součet
21 766

 

 

Jak dopadlo hlasování v souběžně probíhající anketě o nejhezčí vánoční tramvaj na webu MHD86.cz? Anketa se v letošním roce může pyšnit až neuvěřitelným množstvím hlasů. Zájem o oblíbenou anketu každoročně roste. O vítěznou pozici sváděl litý boj zejména maďarský Miskolc s českou Plzní. Vítěz může být však jen jeden. Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu MHD86.CZ.


Vítězné trolejbusy

I. pozice - Žilina (SK)

vt 9

vt20

vt17

Foto Dopravný podnik mesta Žiliny


II. pozice - Budapešť (HU)

vt 8

vt 2

Foto Budapest; BKV Zrt.


III. pozice - Pardubice (CZ)

vt 1

vt22vt1

Foto Dopravní podnik města Pardubic

 
IV. pozice - Ústí nad Labem (CZ)

vt 6

vt 10

vt24

Foto Dopravní podnik města Ústí nad Labem

 


Přihlášení

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20

TROLEJBUSY 2021

logo-t21 optimized

   

Projekt vydání dvojice tématických knih k 80. výročí plzeňských trolejbusů a 85. výročí výroby trolejbusů ŠKODA.

   

Oficiální stránka projektu TROLEJBUSY 2021

Official site of the project TROLEJBUSY 2021 (english)

19880215 jh 3prot15tr-414 jiraskovonam