Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

SPVD na Facebooku

ruzne

Úvodníky

 

10.2020 - Propagační jízda plzeňských trolejbusů 9Tr a 14Tr

 

Anketa o nejhezčí Vánoční trolejbus

 

Anketa o nejhezčí Vánoční trolejbus 2021 - (nominace / hlasování / výsledky)

 

Anketa o nejhezčí Vánoční trolejbus 2020 - (nominace / hlasování / bližší představení "československých" trolejbusů / výsledky)

 

Doprava v krajích

 

Optimalizace linek na Kadaňsku - již bezproblémové cestování Poddoupovským regionem? I. díl

 

Optimalizace linek na Kadaňsku - již bezproblémové cestování Poddoupovským regionem? II. díl

 

Optimalizace linek na Kadaňsku - III. díl - rozhovor s Ing. Jakubem Jeřábkem

 

Lodní doprava

Optimalizace linek na Kadaňsku - již bezproblémové cestování Poddoupovským regionem? I. díl

 

Město Kadaň najdete na mapě velmi dobře ohraničené - z jedné strany to je vodní nádrž Nechranice a elektrárna Prunéřov, z druhé strany hranici vytyčuje vojenský újezd Hradiště. Stejně tak je dobře ohraničena oblast, na níž se dnes podíváme. Jde o jakýsi trojúhelník mezi Kadaní, městem Podbořany a Žatcem. Z části se však optimalizace dotkne i spojů vedoucí z Chomutova.

 

IMG 4564

Karosa C954E na lince z Podbořan do Radonic v zastávce Podbořany, náměstí.
Martin Fencl

 

Daný region charakterizuje velký počet sídel, z těch větších musíme zmínit alespoň Krásný Dvůr, Mašťov a Radonice, jakožto největší obec se zhruba osmisty obyvateli (bez přilehlých obcí). Právě Radonice jsou centrem zdejšího mikroregionu Radonicko. Není divu, že sem míří velká většina autobusových linek.

To je ale právě kamenem úrazu zdejší dopravní obslužnosti. Chybí rychlé a přímé spojení mezi městy Kadaň - Podbořany a Kadaň - Žatec. Když se podíváme na prvně zmíměný příklad, tak mezi Kadaní a Podbořany jezdí autobusy na linkách 522606 a 522611. Prvně jmenovaná linka vznikla po pádu DPÚK v roce 2006 a jistě ne náhodně kopíruje linku 520001 právě společnosti DPÚK. Dnes již to po několika změnách jízdních řádů není tak dobře vidět, ale právě spoje dnes vedené na lince 606 dříve jezdilo DPÚK. Toto přímé obou měst však funguje pouze ve dny školního vyučování, o prázdniny se lidi do práce takto nedostanou. A bohužel, několik spojů denně mezi Prahou, Podbořanami a Kadaní, které DPÚK jezdilo donedávna, je minulostí. Dnes na lince zůstal pouze jediný spoj jedoucí v neděli.

Druhou možností, jak se dostat z Kadaně do Podbořan tedy vede skrze linku 611. Ani zde však není cestování bez problémů. Jen několik málo spojů denně vede v celé šíři mezi oběma městy, ve velké většině případů je nutné přestoupit ve Vilémově. Tím se doba cesty značně prodlužuje a i prodražuje.

 

Mezi Kadaní a Žatcem je ovšem situace ještě horší. V této relaci jezdí linky 562747 a 562748. V obou případech ovšem v celé šíři jízdního řádu jezdí jen pár spojů. Do již zmíněných Radonic se dostanete ze všech sídel mnohem lépe. Z toho plyne, že do méně důležitých obcí jezdí mnohem více autobusů než do těch více důležitých. Nehledě na to, že mnohde jedou dva autobusy po hodině a poté tři hodiny nejede nic. Na druhou stranu, po optimalizaci linek na Podbořansku docházelo mnohde k ujetím spojů o několik minut, což se podařilo návrhem zaslaným dopravnímu odboru Krajského úřadu v Ústí nad Labem odstranit.

 

Podle nového návrhu by se měly výše zmíněné nešvary odstranit. Mezi městem Podbořany a Kadaní značně posílí linka 522606, která značně usnadní přímé spojení mezi oběma městy. Přidají se k ní také další dvě linky, které nabídnou spojení Chomutova - Kadaně - Vilémova - Krásného Dvora - Podbořan (522589) a linka 522608 jedoucí z Kadaně do Podbořan přes Radonice a Velikou Ves. V Podbořanech pak bude umožněn přestup na autobusy dalších linek či na rychlíky do Plzně. Samozřejmě ani relace Kadaň - Žatec nepřijde zkrátka. Linka 562747 rapidně posílí a bude jezdit i o víkendu. Ostatně, veškeré změny můžete najít na stránkách krajského úřadu nebo na Idosu, kde již jsou nové jízdní řády zaneseny. Není divu, změny vejdou v platnost 1.8. a my samozřejmě dáme vědět, jak se optimalizace povedla či nepovedla.

 

Ná závěr ještě poznámku - v současnosti většinu spojů obsluhují minibusy vzešlé z dodávek - jde o typ Iveco (Irisbus) Daily, výjimku tvoří několik "dospělých" autobusů. Klade se otázka, zda-li jsou tyto nízkokapacitní dodávky opravdu to nejlepší pro veřejnou dopravu, protože sice mají nízké náklady, nicméně uživatelský komfort zde velmi trpí a při případném nárůstu počtu cestujících jich navíc mnoho nepoberou. Některé typy nepoberou ani obyčejný kočárek.

 

IMG 4549

Iveco Daily v Podbořanech na autobusovém nádraží - sem se kočárek nebo školní výlet hned tak nevejde...
Martin Fencl

 

Pokračování článku zde.

 

Optimalizace linek na Kadaňsku - již bezproblémové cestování Poddoupovským regionem? II. díl

 

V minulém článku jsem načrtl původní dopravní situaci na Kadaňsku. Nyní se pokusím nastínit, jak doprava funguje po optimalizaci.

 

A hned na začátku při hledání spojů si můžu psát první mínus. Spoj 106 linky 522606 odjíždí z Podbořan v 7:10. Ve stejný čas přijíždí do Podbořan prázdninový spoj od Blatna. Naštěstí vyjma prázdnin jezdí spoj od Blatna o pět minut dříve, takže by se školáci nemuseli obávat, že jim spoj do Kadaně ujede. Hned na začátku pro jistotu upozorním, že optimalizace se nedotkla železnice v celé oblasti, proto se jí v článku nevěnuji.

 

Nicméně volím další spoj, jedoucí v osm hodin přesně. Spoje linek (522)606 a 608 jedou do Kadaně z podbořanského autobusového nádraží z čísla 7. Další linka (522589) ovšem jede z čísla 12. Informace o téhle lince navíc cestující nikde na autobusovém nádraží nenajde, jízdní řád nikde nevisí. Nezbývá než se zeptat paní na informacích. Píši si další mínus. A ještě jedno - na stejném autobusovém nádraží nové jízdní řády překrývají JŘ linky 520 001 dopravce DPÚK. To sice není vina optimalizace, nicméně cestující tyto problémy rozhodně nepotěší.

 

DSC 0077

Přelepený jízdní řád linky 520 001 v Podbořanech. Nějaký důvod k tomu jsem nenašel, na označnících bylo místa dost.
Martin Fencl

 

V první den změny (1. 8. - středa) vládl na Poddoupovsku chaos. Často jsem si připadal jako pochodující informační kancelář. Lidé nevěděli, jak jim co jezdí (z jakých stanovišť), většina nečekala tak velkou změnu uprostřed týdne. Bral jsem proto s rezervou, že autobusy jezdily zpožděné a sami řidiči často nevěděli, kudy kam mají jet. Přehlednosti nepomáhá, že na celém úseku optimalizace probíhají opravy vozovek, a je tedy nutné jezdit často objížďkami a mnohde musí autobus čekat na semaforech.

 

Na autobusovém nádraží v Kadani panovala podobná atmosféra jako na tom v Podbořanech. Linky jedoucí stejným směrem odjíždějí z různých stanovišť. Přehledu nepřispívá, že linka 522589 (Podbořany - Mašťov - Vilémov - Kadaň - Chomutov) odjíždí v obou směrech ze stejného čísla. Za idylické situace by to nebyl problém, ale snad u každého spoje linky se najde člověk, který vleze do autobusu v domnění, že autobus jede opačným směrem.

 

DSC 0079 copy
Kudy z Kadaně domů? Čísla již dávno nejsou aktuální, na snímku autor zachytil i Sorku C10.5 DPÚK po příjezdu z Klášterce n. O.
Martin Fencl
 

Naštěstí jsou obě skupiny, tedy řidiči i cestující rozumní a radí si navzájem. Lidem nejvíce vadí načasování jízdních řádů, mnohdy se nedostanou do práce načas, případně jim do obce nově nejezdí takřka nic. Řidiči spíše nadávají na nevyjezditelné jízdní řády, špatnou kvalitu silnic (k obojímu se dostanu za chvíli) a na to, že byli málo informováni. Ale najdou se i lidi, kterým nové jízdní řády vyhovují.

 

Mnozí doufají, že do září se podaří vychytat různé chyby. Zatím jezdí autobusy poloprázdné a jen tak tak se daří dodržovat jízdní řád. Až do provozu přibudou desítky školáků, bude se jezdit zákonitě pozdě. Jistým pozitivem by mohlo být nasazení více kapacitních autobusů. Na mnoho spojích jezdí krátké minibusy typu Iveco Daily, které jsem viděl jezdit už nyní dost plné. Nehledě na to, že nejsou příliš pohodlné. Musím ovšem podotknout, že si nikdo z cestujících na nasazované autobusy nestěžoval.

 

Mnohem více stížností se snášelo na častá zpoždění. Hlavně u linky 522 589 není problém přijet do Kadaně od Podbořan až s deseti minutami. V zimě to bude patrně ještě horší a to z několika důvodů. Například od Vinaří do Vilémova vede natolik úzká silnice, že se auto s autobusem nevymine, aniž by jeden z aktérů nestál v pangejtu. Od Radonic do Mašťova silnice zase pěkná stoupá do kopce a sami řidiči tvrdili, že "tady to v zimě bude hustý". Co s časy udělá nástup školáků, se teprve uvidí, ale pokud se do té doby neopraví všechny silnice na trase, nebude problém přijet do Kadaně/Podbořan s dvaceti minutami. Osobně jsem viděl jet sice na výše zmíněné lince autobus načas, nicméně řidič jel opravdu hodně ostře a lidí jelo zhruba 10.

 

IMG 4578

Ani s optimalizací nezmizely z oblasti minibusy jako na obrázku.
Martin Fencl

 

Načasovanost jízdního řádu ještě není to jediné, co dnes autobus zdržuje. Jak jsem již napsal, na mnoha místech se opravují silnice. Takto například se ještě stále dělá most v Pětipsech, nově se dělá silnice k Vinařům, po celé délce se opravuje silnice I/224, v Podbořanech teprve minulý týden skončila oprava Kadaňské ulice a například v Kadani se dělá kruhový objezd v Rokelské ulici, atd.

 

Nyní k tomu, co cestující chválí. Líbí se jim zejména radikálně vylepšené spojení na relacích Kadaň - Žatec a Kadaň - Podbořany. Zejména se líbí posílená přímá linka 606, která dříve jezdila jen o dny školního vyučování. Rovněž se líbí vylepšené a častější spojení Mašťova a Vilémova nebo třeba Poláků. A co se nelíbí, kromě výše zmíněného? Lidem chybí dopolední spoj do Pětipes, také vadí víkendové spoje, které cestou z Kadaně do Podbořan objede polovinu okresu a jízda stojí 46 Kč (nehledě na dobu jízdy). Já sám se podivuji nad tím, že z Podbořan jedou do Kadaně dva autobusy hned za sebou - jeden v osm hodin přes Pětipsy, druhý v 8:05 přes Vilémov. Logicky, ten druhý jede prázdný a s nulovým počtem cestujících jsem ho dnes viděl i přijíždět do Kadaně. Také jsem zaznamenal, že ve vsi Zahořany chybí označník zastávky.

 

Optimalizace oblasti jižního Kadaňska trvá již týden. Hlavní nápor cestující a tím řádné prověření optimalizace přijde až s příchodem nového školního roku. Doufejme, že se do té doby podaří vychytat většinu chyb a problémů.

 

-> První díl článku.

-> Třetí díl - rozhovor.

 

Podkategorie

 • setright
  Kategorie setright automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • merona
  Kategorie merona automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • cyklobus

  Kategorie cyklobus automaticky dodana pri importu clanku

  Počet článků:
  0
 • jh_hertl
  Kategorie jh_hertl automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • wc_ticket
  Kategorie wc_ticket automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • reklama
  Kategorie reklama automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • studie_ml
  Kategorie studie_ml automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • fotopravo
  Kategorie fotopravo automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • politika
  Kategorie politika automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  2
 • eltrakce
  Kategorie eltrakce automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • hracholusky
  Kategorie hracholusky automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • kokasice
  Kategorie kokasice automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • skolspoje
  Kategorie skolspoje automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • dod_melnik
  Kategorie dod_melnik automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • konec_ik_280_08
  Kategorie konec_ik_280_08 automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • zkniha_md
  Kategorie zkniha_md automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • penize
  Kategorie penize automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • ekolo
  Kategorie ekolo automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  0
 • fotouvaha
  Kategorie fotouvaha automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • revizor
  Kategorie revizor automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • berounka
  Kategorie berounka automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • dod_probo
  Kategorie dod_probo automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1
 • zruda
  Kategorie zruda automaticky dodana pri importu clanku
  Počet článků:
  1

Přihlášení

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20

TROLEJBUSY 2021

logo-t21 optimized

   

Projekt vydání dvojice tématických knih k 80. výročí plzeňských trolejbusů a 85. výročí výroby trolejbusů ŠKODA.

   

Oficiální stránka projektu TROLEJBUSY 2021

Official site of the project TROLEJBUSY 2021 (english)

19880215 jh 3prot15tr-414 jiraskovonam